X

Słodziki – używać czy nie używać? Oto jest pytanie

2013-11-12
Postaw kawę Łysemu! :)

O szkodliwości cukru słyszał chyba każdy. Zwłaszcza w kontekście odchudzania (i próchnicy zębów). Szczegółowo na ten temat możcie przeczytać w serii postów na blogu, na temat odżywiania. W każdym razie… Niedawno Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (wraz z Polskim Towarzystwem Diabetyków) opublikowało infografikę na temat badań na znanym słodzikiem jakim jest „aspartam”.

Prezent od Łysego

Poglądowo zamieszczam ją poniżej.

aspartam-2-10-2013

Tutaj możecie ją pobrać w pełnej rozdzielczości.

Próbowałem trochę zbadać sprawę aspartamu i jego wpływu na ludzkie zdrowie. Zdania są tutaj skrajnie podzielone. Podstawowym zarzutem przytaczanym przez inne źródła jest kancerogenność, tego środka. Aczkolwiek literatura, w której sprawdziłem opinię medyczną na ten temat twierdzi, że po prostu nie posiadamy wystarczająco przekonujących dowodów na to, żeby zaprzeczyć tezie o rakatwórczych właściwościach aspartamu. Można wierzyć lub nie badaniom przeprowadzonym przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością, ale i tak mamy z tym środkiem do czynienia na co dzień (np. w Coca-Coli Light). Poza tym istnieje masa innych substancji, które spożywamy, a ich kancerogenność nie pozostawia wątpliwości.

W każdym razie, żeby nieco zracjonalizować tę sytuację, to tak naprawdę najlepiej byłoby wyrzec się cukru w ogóle. Jeśli chcecie zaś zrzucić parę kilo, a nie potraficie zrezygnować nawet ze słodzonej herbaty, to słodziki mogą przyjść z doraźną pomocą. Sam nie podjąłbym się stosowania ich na dłuższą metę. Dlaczego? Raz, że chyba by mi się nie chciało. Dwa, że wolałbym po prostu urozmaicić swoją dietę. Zaś jeśli chodzi o „tradycyjny cukier”, to powiem „raz na pewien czas, to i księdzu wolno”. :)

Na koniec warto też dodać, że można pomyśleć o innych alternatywach dla cukru. Moją jak na razie ulubioną jest syrop klonowy. W Polsce jest, co prawda mało znany i niezbyt powszechnie dostępny.


Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?

"Czy kreatyna jest bezpieczna?". "Czy kreatyna szkodzi na nerki?". "Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczn...

CZYTAJ DALEJ...

Jak nie schudnąć na Święta? Same sprawdzone sposoby

Piszę ten tekst w opozycji do wylewu artykułów okołoświątecznych, które radzą jak nie przytyć w Święta. Uważam, że nie ma najmniejszego sensu podejmować prób...

CZYTAJ DALEJ...

Ile białka na diecie redukcyjnej powinieneś spożywać?

Podstawowym celem diety redukcyjnej nie powinna być jedynie utrata masy ciała. Celem powinno być: spalenie jak największej ilości tkanki tłuszczowej, przy ja...

CZYTAJ DALEJ...