X
jak podniesc poziom testosteronu

Jak zwiększyć naturalnie poziom testosteronu?

2014-07-20

Na samym początku trzeba powiedzieć kilka słów na temat samego testosteronu. Jest on okrzyknięty „hormonem męskości”, ale mało kto wie, że produkują go także w pewnych ilościach jajniki u kobiet. Poza tym lekkim uproszczeniem jest kojarzenie tego hormonu z agresją u mężczyzn. Owszem – sprzyja on większej ekspozycji mężczyzn na wyzwania i na podejmowanie ryzyka. Jednak wcale nie jest to równoważne ze zwiększoną agresją. Mało tego – obniżony poziom testosteronu może mieć silny wpływ na nastrój, powodować stany depresyjne, w których ataki agresji i gniewu mogą występować dość często.

Na rynku można znaleźć też masę produktów z kategorii „boostery testosteronu”, niestety popularne tribulusy wykazują w badaniach zerowy wpływ na podniesienie poziomu tego hormonu. Wyjątkiem wśród tych suplementów jest kwas D-asparaginowy (jednakże nie ma się, co nastawiać na cudowny wzrost poziomu testosteronu przy jego suplementacji).

PRZECZYTAJ MOJĄ KSIĄŻKĘ

Rola testosteronu w organizmie mężczyzny

Poniżej przygotowana przeze mnie infografika na ten temat. Zawiera ona jedynie orientacyjne informacje.

wplyw testosteronu na organizm mezczyzny

Prawidłowy poziom testosteronu

Żeby przejść w ogóle do tematu podwyższania poziomu testosteronu warto najpierw sprawdzić czy ma się go tak naprawdę mniej niż potrzeba. Czynniki takie jak zmniejszone libido, gorszy nastrój, słaba kondycja, duży poziom tkanki tłuszczowej, brak życiowego wigoru – mogą, ale nie muszą oznaczać obniżony poziom testosteronu. Przyczyną może być równie dobrze obniżony poziom hormonu tarczycy.

Poniżej orientacyjne dane dotyczące prawidłowego poziomu testosteronu w zależności od wieku. Jednostka tutaj zastosowana to ng/dl (nanogramy na decylitr).

prawidlowy poziom testosteronu u mezczyzn

Obniżony i podwyższony poziom testosteronu

Poniżej lista typowych objawów przy obniżonym poziomie testosteronu.

 • Obiżone libido;
 • problemy z erekcją;
 • zmniejszona objętość wytrysku;
 • wyapdanie włosów;
 • spadek energii i motywacji do życia;
 • utrata masy mięśniowej;
 • wzrost poziomu tkanki tłuszczowej;
 • spadek gęstości kości;
 • zaburzenia nastrojów (stany depresyjne, zaburzenia koncentracji);

Jeśli chodzi o podwyższony poziom testosteronu, to występuje on stosunkowo rzadko. Zazwyczaj do przekroczenia naturalnego poziomu może dojść w przypadku leczenia testosteronem, a skutki uboczne takiej terapii mogą być następujące.

 • Trądzik i przetłuszczanie się skóry;
 • puchnięcie prostaty;
 • zatrzymywanie cieczy w organizmie;
 • wzrost piersi;
 • problemy z oddychaniem w trakcie snu;
 • obniżona liczba plemników w nasieniu;
 • pomniejszenie jąder;
 • wzrost czerwonych krwinek.

Naturalne podnoszenie poziomu testosteronu

Przechodząc do meritum tego wpisu prezentuję wam nagranie na ten temat autorstwa Mariusza Mroza z jego kanału na Youtube. To mój znajomy trener personalny, którego zresztą część z was może kojarzyć ponieważ nie pierwszy raz pojawia się na blogu. Na temat Mariusza pisałem nawet osobny tekst (klik).

Materiał video

Zasubskrybuj kanał Mariusza

W mówiąc w skrócie na temat filmu, do czynników, które Mariusz ze swojego doświadczenia ocenia za najbardziej istotne przy podwyższaniu poziomu testosteronu to: redukowanie tkanki tłuszczowej, intensywny trening, unikanie stresu i suplementacja cynkiem i witaminami D3 i C.

PRZECZYTAJ MOJĄ KSIĄŻKĘ

Sprawdź czy masz prawidłowy poziom testosteronu

Wynik poniższego quizu jest orientacyjny, żeby stwierdzić czy naprawdę masz obniżony poziom testosteronu powinieneś zrobić badania krwi.

Jeśli quiz nie chce się włączyć, to spróbuj odświeżyć stronę, albo skorzystać z innej przeglądarki.


Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 7000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Jak nie schudnąć na Święta? Same sprawdzone sposoby

Piszę ten tekst w opozycji do wylewu artykułów okołoświątecznych, które radzą jak nie przytyć w Święta. Uważam, że nie ma najmniejszego sensu podejmować prób...

CZYTAJ DALEJ...

Różeniec górski – roślina o cudownych właściwości...

Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina występująca w zimnych rejonach świata (nawet na Arktyce i Syberii), a w Polsce np. w Karp...

CZYTAJ DALEJ...

Ile białka na diecie redukcyjnej powinieneś spożywać?

Podstawowym celem diety redukcyjnej nie powinna być jedynie utrata masy ciała. Celem powinno być: spalenie jak największej ilości tkanki tłuszczowej, przy ja...

CZYTAJ DALEJ...

Czy od kreatyny mogą wypadać włosy?

Czy kreatyna może podnosić poziom DHT (dihydrotestosteron) i wpływać na wypadanie włosów na mężczyzn? Ten temat jest poruszany czasmi na forach treningowych ...

CZYTAJ DALEJ...

Czy można schudnąć bez ćwiczeń?

Czy można schudnąć, nie ćwicząc? Np. nie biegając, nie chodząc na basen, lub na siłownię? Dla osób, które są chociaż trochę w dietetyce, odpowiedź na to pyta...

CZYTAJ DALEJ...

Jak zostałem „trenerem personalnym”?

Nie za bardzo dbam o formalności i papierki. Np. do dzisiaj nie odebrałem dyplomu z uczelni. Co więcej: nawet nie pofatygowałem się, żeby zrobić sobie do niego ...

CZYTAJ DALEJ...