Sposoby na nadmierne pocenie się
Nadmierne pocenie się, czyli problem wzmożonej produkcji gruczołów potowych może wynikać z różnych przyczyn. Podstawowym aspektem w walce z poceniem się jest zachowanie higieny. Czasami jednak codzienna pielęgnacja skóry okazuje się niewystarczająca i nadmierna potliwość staje się trudna do okiełznania. Zanim sięgniemy po specjalistyczne środki farmaceutyczne, warto przyjrzeć się domowym metodom.
Kąpiele ziołowe na nadmierną potliwość
Na pierwszy rzut oka niezłe efekty dają regularne kąpiele ziołowe stosowane na dłonie, stopy, pachy i plecy. Godna polecenia jest szałwia, kora dębu, rumianek oraz mięta. Podstawowe działanie ziół polega na hamowaniu rozwoju bakterii, które są przyczyną przykrego zapachu. Ponadto zapobiegają one podrażnieniom i infekcjom. Najlepiej zafundować sobie 2-3 letnie kąpiele w tygodniu przez około 20 minut.
Kąpiele „kuchenne” na nadmierne pocenie się
Nie tylko zioła okazują się pożyteczne. Można też użyć produktów, które znajdują się na półkach w kuchni i w łazience. Dobre efekty daje czerwony (lub dowolny inny) ocet winny zmieszany olejkiem eterycznym. Całość umieszcza się w szczelnym, próżniowym pojemniczku i miesza się codziennie wstrząsając. Po tygodniu przechowywania w ciemnym i suchym pomieszczeniu specyfik jest gotowy do użycia. Wystarczy używać po 3 łyżki mikstury do każdej kąpieli. Można też zmieszać 1 ½ szklanki boraksu, 1 szklankę soli morskiej, 1 szklankę sody oczyszczonej i odrobinę dowolnego olejku eterycznego. Tak przygotowany roztwór powinien wystarczyć na 5-7 kąpieli.
Przygotowanie pitnego koktajlu również przynosi zamierzony efekt: 2 łyżki octu jabłkowego i 1/8 łyżeczki sody oczyszczonej w małej szklance. W przypadku niewielkiej nadpotliwości zaleca się picie jednej porcji tego specyfiku dziennie, jeśli problem jest bardzo ostry – maksymalnie trzech porcji dziennie. Skuteczność metody zapewnia ocet jabłkowy, który jest źródłem bakterii niszczących „złe” bakterie odpowiedzialne za odkładanie w organizmie toksyn i nadmierną potliwość. Soda oczyszczona zmniejsza natomiast kwasowość organizmu, neutralizując pH krwi. (Uwaga! Oczywiście ten roztwór należy rozcieńczyć z wodą!).
Odżywianie i nadmierne pocenie się
Siadając do stołu myślimy, co zjeść i w jakiej ilości, by utrzymać korzystną sylwetkę. Nie uwzględniamy jednak tego, że odżywianie wpływa też na potliwość! Niektóre produkty mogą potęgować przykry zapach potu. Takie właściwości mają głównie pikantne potrawy, tłuste mięso, cebula czy czosnek. Warto zmienić proporcję przyjmowanych produktów na korzyść owoców, warzyw i mięsa drobiowego. Nie wolno zapominać o piciu wody minimum 1,5-2 litrów dziennie w zależności od temperatury i aktywności fizycznej!
Antyperspiranty na nadmierne pocenie się
Dla większości z nas odpowiedni antyperspirant przynosi satysfakcjonujące efekty, jednak pewnie zdążyliśmy się przekonać, że długotrwałe działanie dezodorantów to jedynie reklamowy mit. Z mojego doświadczenie wynika, że godne polecenia wydają się preparaty zawierające hydroksychlorek glinu i związki glinowo-cyrkonowe: Etiaxil, Antidral, Ziaja Bloker albo Rillo. Aplikuje się je na oczyszczoną skórę na noc codziennie przez kilka dni. Zabieg najlepiej stosować seriami, gdy pocenie powraca. Z kolei długie używanie tego typu specyfików powoduje podrażnienia, zwłaszcza, gdy decydujemy się na depilację pod pachami. Zauważyliście być może, że na początku stosowania antyperspirantu wzmaga się pocenie. To naturalny proces, który jest spowodowany zawartym w dezodorancie alkoholem. Jednak jego działanie ma na celu zabicie bakterii i usunięcie brzydkiego zapachu.
Antyperspiranty domowej roboty w walce z nadmiernym poceniem
Jeśli dezodoranty z drogerii nie przynoszą efektów proponuję pokusić się o przygotowanie własnego, domowej roboty antyperspirantu. W tym celu należy zmieszać po 5 kropli poszczególnych olejków eterycznych: cyprysowego, szałwiowego i kolendrowego oraz 15 kropli olejku z drzewa sandałowego, 1 łyżkę spirytusu lub wódki i 50 ml soku z aloesu. Całość umieszczamy w butelce z atomizerem. Możesz również nasączyć dezodorantem gąbkę i nanieść go na skórę pod pachami. W razie konieczności aplikację można powtórzyć.
Spocona psychika
Często przyczyną nadmiernego pocenia okazuje się stres lub inne zaburzenia psychiczne. Jest to związane z pobudzeniem układu współczulnego, który odpowiada za mobilizację organizmu do ucieczki czy wysiłku. Przejawem jego aktywności jest pocenie się. Dlatego, gdy towarzyszy Ci chroniczny stres i nie umiesz znaleźć metody na jego wyeliminowanie to zastanów się nad wizytą u psychologa. Jej pozytywnym aspektem może być redukcja potliwości, przez redukcję napięcia psychicznego. Jeżeli towarzyszy Ci stres i przemęczenie a do tego jesteś nerwowy, to polecam wybrać się na saunę. Zwiększa ona wydzielanie endorfin, które odprężają i uspokajają. Ma jeszcze jedno działanie, otóż powoduje zwiększone usuwanie toksyn z organizmu, które fizjologicznie usuwane są z potem. W efekcie pocenie się jest mniej intensywne, również zapach staje się mniej przykry.
W razie niepowodzenia przedstawionych przeze mnie powyżej metod, możesz wybrać inną, bardziej radykalną metodę. Z pewnością okaże się skuteczniejsza, jednak jest obarczona większym ryzykiem i wydatkiem.
Botoks na pocenie się
Ostatnimi laty, powszechny w wygładzaniu skóry botoks, zyskuje coraz to nowe zastosowania. Jednym z nich jest leczenie nadmiernej potliwości. Toksyna botulinowa jest neurotoksyną łączącą się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych. Blokuje ona uwalnianie chemicznego przekaźnika – acetylocholiny, który stymuluje wytwarzanie potu. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia tego problemu. Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują od kilku miesięcy (około 6 miesięcy) do roku. Zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej dermatochirurgii wspomaga się dla podtrzymania efektów zabiegami w gabinecie kosmetycznym pod kontrolą lekarza.
Jonoforeza w walce z nadmiernym poceniem
Metoda polega na wykorzystaniu urządzenia, które oddziałuje za pomocą energii elektrycznej na gruczoły potowe. Polega na wprowadzaniu bardzo małej ilości prądu o odpowiedniej częstotliwości do łaźni wodnej, do której są zanurzone miejsca dotknięte nadmierną potliwością. Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie. Przynosi bardzo pozytywne efekty i jest stosunkowo niedrogi. Cena za około 10 zabiegów w gabinecie kosmetycznym waha się w granicach 500-700zł.
Leczenie chirurgiczne nadmiernej potliwości
To już poważna sprawa obciążona większym ryzykiem. Zabieg polega na unieczynnieniu nerwów cholinergicznych, które unerwiają gruczoły potowe. Wykonuje się sympatektomię piersiową oraz usunięcie gruczołów potowych. Pierwsza metoda polega na chirurgicznym resekcji nerwów (przez niewielkie nacięcia skóry okolic kręgosłupa) które są odpowiedzialne za przenoszenie bodźców powodujących potliwość. Druga ma podobny przebieg jednak wykonuje się zabieg w okolicy pach. Tak inwazyjne metody wykorzystuje się jedynie w wysoce patologicznie wzmożonej potliwości i poza kilkudniową rekonwalescencją w szpitalu wiążą się z ryzykiem poważnych efektów ubocznych, m.in. zaburzeniami rytmu pracy serca, trzęsieniem rąk, osłabieniem i silną potliwością kompensacyjną, która pojawi się na innych częściach ciała, takich jak plecy, brzuch i głowa.
Wysiłek fizyczny i pocenie się
Pamiętajmy o tym, że wysiłek fizyczny nie spowoduje redukcji potliwości, ponieważ wówczas odgrywa główną rolę w chłodzeniu ciała. A utrzymanie temperatury ciała jest istotna dla aktywności enzymów, które odgrywają znaczącą rolę w procesach metabolicznych zachodzących w mięśniach. Również podczas pobytu na wakacjach w ciepłych krajach, z czasem pocenie nasila się. Jest to jeden z podstawowych mechanizmów aklimatyzacji.
Podsumowanie
Przykry zapach potu obniża naszą atrakcyjność, powoduje dyskomfort w pracy i odbiera pewność siebie. Jak widać można się uporać z tym problemem niewielkim nakładałem sił. Pamiętajcie: to właśnie profity czerpane z wdrożenia podstawowej terapii nadpotliwości pozwolą innym dostrzec w was prawdziwego faceta, który umie o siebie dbać!
Za przygotowanie tekstu dziękuję mojemu koledze Patrykowi Szklarzowi z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Skomentuj tekst na Facebooku
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Mikrodermabrazja diamentowa, dlaczego to nie jest najle...
Kiedy facet planuje po raz pierwszy wybrać się do kosmetyczki, to zazwyczaj nie ma pojęcia, co ze sobą zrobić. Nie mówiąc już o tym, że wielu z nas po prostu...
CZYTAJ DALEJ...Męska higiena intymna
Teoretycznie każdy wie, że miejsca intymne wymagają szczególnej higieny i pielęgnacji. Ale nie wszystko jest jednak takie oczywiste jakby mogło się wydawać.....
CZYTAJ DALEJ...