
Łupież suchy i tłusty, jak z nim walczyć?
Łupież to dość powszechny problem. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: „łupież suchy” oraz „łupież tłusty”. Zasadnicza różnica między nimi jest dość oczywista: łupieżowi tłustemu towarzyszy intensywniejsze wydzielanie się sebum. Do tego łuski w łupieżu tłustym są większe i mają zielono-żółty kolor, ze względu na ich natłuszczenie przylegają raczej do skóry głowy i nie są tak widoczne (na pierwszy rzut oka) jak w przypadku łupieżu suchego.

Przyczyny łupieżu
Wedle badań przeprowadzonych przez zespół naukowców pod kierownictwem dr Thomasa Dawsona z Procter & Gamble Miami Valley Innovation Centre w Cincinnati zidentyfikował grzyb Malassezia globosa jako właściwą przyczynę łupieżu (to mikroorganizm, który występuje u każdego człowieka). Wcześniej uważano, że główną przyczynę stanowił grzyb Malassezia furfur (z tej samej rodziny). Grzyb Malassezia globosa żywi się sebum wydzielanym przez skórę głowy, a produktem obocznym jego przemiany materii jest kwas oleinowy, który przenikając w skórę powoduje przyśpieszenie namnażania się komórek naskórka (u osób, które są na ten kwas uczulone). Właśnie dlatego naskórek na głowie zaczyna się złuszczać (następuje gwałtowna wymiana komórek). I w ten sposób powstają płatki łupieżu, które są de facto kawałkami obumarłego naskórka. To ogólna teza, oczywiście reakcja skóry głowy w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji (co może mieć istotny wpływ na sposób leczenia łupieżu).
Mówiąc w prostszy sposób. Przyczyną łupieżu jest grzyb, który żywi się sebum. Odchody tego grzyba przyśpieszają proces złuszczania się naskórka na głowie i w konsekwencji powstawanie łupieżu.
Walka z łupieżem – ogólne wskazówki
Poniżej lista podstawowych rad dotyczących walki z łupieżem. Opracowałem ją na podstawie zaleceń dr n. med. Urszuli Kozłowskiej (członka Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego). Posłużyłem się również literaturą medyczną.
- Unikaj mycia głowy w gorącej wodzie!
- Pamiętaj, że znalezienie odpowiedniego szamponu, który pomoże Ci w walce z łupieżem może zająć trochę czasu, niestety pewnie będziesz musiał wypróbować ich kilka.
- Pamiętaj, żeby wybierając szampon lub odżywkę zwracać uwagę na to dla jakiego typu włosów jest przygotowana. Włosy suche wymagają innej pielęgnacji niż tłuste albo mieszane.
- Jeśli masz włosy skłonne do przetłuszczania się, to pamiętaj, żeby w trakcie ich mycia unikać masowania skóry głowy. Po prostu za wszelką cenę unikaj dodatkowego pobudzania gruczołów łojowych do pracy.
- Po wysiłku fizycznym koniecznie umyj włosy. W ten sposób unikniesz dodatkowego gromadzenia się na nich sebum, które jest pożywką dla grzyba Malassezia globosa będącego jedną z głównych przyczyn powstawania łupieżu.
- Dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry głowy (niezależnie od tego czy masz suche, mieszane czy przetłuszczające się włosy). Np. możesz unikać stosowania suszarki ponieważ gorące powietrze z niej przyczyni się do wysuszenia skóry głowy. Lepszym rozwiązaniem będzie lekkie osuszenie włosów ręcznikiem, a następnie pozostawienie ich aż do wyschnięcia. To ostatnie zdanie zwłaszcza tyczy się osób z przetłuszczającymi się włosami – intensywne wycieranie włosów ręcznikiem bardzo mocno pobudzi gruczoły łojowe, które zaczną ze zwiększoną siłą wydzielać sebum.
- Łupież to przypadłość nawracająca i walka z nim wymaga systematycznej pielęgnacji.
Ziołowe i „domowe” metody walki z łupieżem
„Babciane” metody na walkę z łupieżem trzeba traktować z przymrużeniem oka. Metody te nie mają raczej potwierdzenia w wiedzy naukowej na temat łupieżu. Takie terapie będą raczej łagodzić różne objawy towarzyszące łupieżowi (jak np. swędzenie skóry głowy). Poniżej dwie naturalne metody, których jako taką skuteczność potwierdzają pewne źródła.
W literaturze udało mi się znaleźć przede wszystkim płukankę do włosów z łupieżem robioną na bazie żywokostu. Dwie łyżki rozdrobnionego korzenia żywokostu gotujemy w litrze wody w celu otrzymania naparu. Następnie przecedzamy ten napar i pozostawiamy na jakiś czas do ostudzenia. Tak przygotowaną miksturę możemy stosować do płukania włosów. Źródło: „Zioła z Apteki Natury” (praca zbiorowa, większość składu redakcyjnego to farmaceuci).
Inna z metod naturalnych to wcieranie olejku z drzewa herbacianego w skórę głowy. Taki olejek można kupić w aptece. Szczegółowo na ten temat możecie przeczytać w tym badaniu na temat skuteczności olejku z drzewa herbacianego w walce z łupieżem. Warto jednak zwrócić uwagę, że cytowane tutaj badanie pochodzi z 2002 roku i za główną przyczynę łupieżu uważa Malassezię furfur (obecna wiedza na ten temat jest inna).
Pirytionian cynku w walce z łupieżem
Pirytionian cynku, to związek chemiczny o właściwościach antygrzybicznych. Mechanizm jego działania polega na zaburzeniu metabolizmu błony komórkowej grzyba. Pirytionian cynku ma łaściwości lipfilne, tzn. łatwo rozpuszcza się w tłuszczach. W związku z tym w trakcie mycia włosów szamponem zawierającym tę substancję chemiczną rozpuszcza się ona w łoju, w ten sposób związek ten ma przedłużony czas działania. Tzn. po umyciu głowy pirytionian cynku pozostaje w skórze głowy. Jednakże warto zawsze po nałożeniu szamponu na głowę, pozostawić go na 1-2 minuty przed spłukaniem, żeby dać czas substancji aktywnej na przeniknięcie do skóry głowy. Pirytionian cynku ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwłojkotowe. Pirytionian cynku zawierają między innymi szampony marki Head & Shoulders. Na rynku istnieją również preparaty z silniejszym środkiem antygrzybicznym, którym jest ketokonazol. Jednakże jego systematyczne stosowanie może prowadzić do podrażnień skóry głowy.
Mówiąc ogólnie: pirytionian cynku działa u źródła problemu, zwalcza przyczynę łupieżu jaką jest grzyb Malassezia globosa. Istnieje zaś wiele preparatów, których działanie ma charakter objawowy: redukują swędzenie skóry, jej nadmierne wysuszenie ale nie hamują działania mikroorganizmu, który jest główną przyczyną powstawania łupieżu.
Akcja „Polska walczy z łupieżem” i konkurs
Akcja „Polska walczy z łupieżem” prowadzona jest przez markę Head&Shoulders, przy współpracy z którą powstał ten tekst i konkurs. Więcej szczegółów odnośnie konkursu poniżej.
Jakie są nagrody?
Nagrodami w konkursie są 3 smartwatche Tomtom Runner.

Nagrody pocieszenia: 10 zestawów kosmetyków Head&Shoulders. Każdy zestaw składa się z 7 szamponów i 3 odżywek.

Jak przystąpić do konkursu?
Krok 1
Przygotuj zdjęcie z własną fryzurą albo z produktem marki Head&Shoulders (przykłady poniżej ;)). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdjęcie zawierało produkt H&S oraz fyrzurę. Dla jasności, w grę wchodzą trzy typy zdjęć: zdjęcie własnej fryzury (bez produktu H&S), zdjęcie z produktem H&S, zdjęcie z fryzurą i produktem H&S.Krok 2
Wrzuć zdjęcie na Instagrama z hastagiem #PolskaWalczyZLupiezem. Uwaga: możesz wrzucić więcej niż jedno zdjęcie.Krok 3
Będzie mi też miło, jeśli przy okazji zaczniecie obserwować mój profil na Instagramie. ;)Terminy
Zgłoszenia do konkursu trwają do 01.07.2015 do 23:59. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w tym wpisie, maksymalnie 2 dni po zakończeniu etapu zgłoszeń. Pełny regulamin konkursu możecie znaleźć tutaj.
Wyniki konkursu
Poniżej galeria zwycięskich zdjęć.

Jak zgłosić się po nagrodę?
Wszystkich zwycięzców konkursu proszę o przesłanie danych do przesyłki nagrody (adres i nr telefonu) na maila fjiosd@gmail.com. Uwaga: zdarzało mi się, że w trakcie konkursów po nagrody zgłaszały się osoby, które nawet w nich nie brały udziału. Każda z osób, która prześle maila przejdzie weryfikację.
PS Pamiętajcie, że macie 7 dni na zgłoszenie się – czyli do 10 lipca 2015.
Gratuluję! :) Tomek

Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Kartacz czy szczotka do brody? Kompleksowa pielęgnacja ...
Obecnie większość mężczyzn posiada lub zamierza mieć zarost. Nic w tym dziwnego. Broda dodaje powagi, męskości oraz charakteru. Nie mniej jednak, nie każdy b...
CZYTAJ DALEJ...Ranking pomad do stylizacji męskich włosów
Produkty do stylizacji włosów męskich cały czas ewoluują. Jeszcze 30 lat temu wszystkie produkty do włosów były oparte na olejach bądź ciężkich woskach, któr...
CZYTAJ DALEJ...Kosmetyki do pielęgnacji brody i zarostu – kompen...
Kosmetyki do pielęgnacji brody i zarostu w ostatnich latach zyskały sporą popularność. Szampony, olejki, balsamy, mydła, odżywki, toniki, woski plus cała gama a...
CZYTAJ DALEJ...Ankieta na temat depilacji miejsc intymnych
Cześć! Dawno dawno temu, na samych początkach bloga opublikowałem poniższą ankietę, która posłużyła mi do stworzenia tekstu na temat depilacji miejsc intymny...
CZYTAJ DALEJ...