X
Jak zarost wpływa na atrakcyjność mężczyzny?

Jaki zarost podoba się kobietom? Czyli o tym jak zarost wpływa na atrakcyjność mężczyzny

2019-09-30

Jaki zarost podoba się kobietom i jaki uważają za bardziej atrakcyjny? Najprostsza możliwa odpowiedź to: „jakikolwiek”. Nie podlega dyskusji, że posiadanie zarostu (pod warunkiem, że jest zadbany i gustownie dobrany) dodaje +10 do męskości. Chociaż można dyskutować czy dzisiejsze pokolenie młodszych dziewczyn tak uważa. Sam przeprowadziłem kiedyś na blogu ankietę na ten temat, którą w dużym stopniu uzupełniły bardzo młode dziewczyny. Okazało się, że 33% z nich preferuje facetów golących twarz na zero. Zatem czy warto zapuszczać dłuższy zarost i pielęgnować go olejkiem do brody lub jeszcze dłuższy zarost, który trzeba będzie dodatkowo czesać szczotką do brody?

Jaki zarost preferują kobiety?

Na to pytanie postanowiło odpowiedzieć dwóch naukowców. Rob Brooks i Zinnia Janif opublikowali w kwietniu 2014 roku, na łamach magazynu Biology Letters, badanie pod tytułem „Negative frequency-dependent preferences and variation in male facial hair” (źródło). Już sam tytuł wiele sugeruje, ale przejdźmy do rzeczy. Badacze zrobili po 4 zdjęcia 36 mężczyznom (w wieku około 30 lat). Pierwsze zdjęcie przedstawiało danego mężczyznę bez zarostu, drugie z 5-dniowym zarostem, trzecie z 10-dniowym zarostem i czwarte z pełną brodą. Przykład takiej serii zdjęć jednego mężczyzny poniżej.

Różnice między zarostem i brodą, przykładowe zdjęcia z badania (Rob Brooks i Zinnia Janif)

Tak przygotowane zestawy zdjęć zostały poddane pod osąd 1400 kobiet i 200 mężczyzn (to bardzo istotna informacja, bo to dość duża grupa badanych i możemy z dużym zaufaniem podejść tego badania. Przechodząc do sedna). Zdjęcia podawano badanym w różnych proporcjach. Tzn. czasami dostawali zdjęcia, na których było więcej brodaczy, a innym razem kiedy było więcej facetów ogolonych na zero.

Co się okazało?

Okazało się, że… oceny zależały właśnie od doboru tych proporcji. Otóż jeśli brody wśród prezentowanych zdjęć pojawiały się rzadziej, były oceniane lepiej. Podobnie miała się sprawa ze zdjęciami mężczyzn ogolonych na zero. Tylko zdjęcia z kilkudniowym zarostem otrzymywały niezależnie od proporcji podobne noty. Innymi słowy: albo trzeba mieć kilkudniowy zarost albo iść pod prąd.

Wnioski z tego badania byłyby następujące: jeśli jakiś rodzaj zarostu jest aktualnie modny, to najprawdopodobniej nie będzie wydawać się atrakcyjny płci przeciwnej. Teraz zaczynam rozumieć, dlaczego mój znajomy z czasów liceum mimo, że miał obleśną kozią bródkę, to miał bardzo ładną dziewczynę. Zresztą, pewnie też mieliście/macie takich kumpli, którzy waszym zdaniem wyglądają jak pół dupy zza krzaku, a dziewczyny się za nimi uganiają. Przypuszczalnie taki wynik badania ma swoje przyczyny ewolucyjne. Tzn. korzystne dla rozwoju gatunku jest reprodukcja mniej popularnych genów, więc preferowanie przez kobiety mężczyzn, którzy wyróżniają się z tłumu nie jest zaskoczeniem. Czy można w takim razie wyciągnąć podobne wnioski na temat łysych mężczyzn? :)Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...