X

Jak wyrobić sobie nerwy ze stali?

2014-03-14

„Stalowe nerwy” – to brzmi dumnie. Chciałoby się powiedzieć, że tę cechę powinien posiadać każdy facet. Czasem umiejętność zachowania zimnej krwi potrafi uratować życie, lub majątek, dlatego warto poświęcić trochę czasu na pracę nad nią.

Poniżej kilka pomysłów na to jak możecie wyrobić u siebie nieco więcej ogłady.

Zostać znanym blogerem

Ewentualnie można to zamienić na „wyrażaj swoje zdanie w większej grupie ludzi”. Zgodnie ze znanym twierdzeniem „im większa grupa ludzi, tym większa szansa, że na sali znajduje się jakiś idiota” możecie być pewni, że kiedy będziecie mówić to, co myślicie ktoś na was „napadnie”. To dobra okazja, żeby sprawdzić swoje opanowanie w boju. Grunt to nie dać się idiocie wciągnąć w dyskusję. Nie dlatego, że „wygra bo jest doświadczony”, ale po to, żeby zachować własną godność. Wracając jednak do nagłówka… Pisząc bloga człowiek spotyka się z różnymi opiniami na swój temat. Ludzie do mnie piszą, czasem o coś pytają, czasem mi dziękują, a czasem robią dość dziwne rzeczy. Przykład takiej rozmowy na Facebooku wklejam poniżej.

dyskusja_pl

Już się zdążyłem na to uodpornić – ale na początku było naprawdę bardzo ciężko. Blog to jedna z cenniejszych lekcji w moim życiu.

Medytuj albo módl się

Wszystkie wschodnie sztuki walki na pierwszym miejscu stawiają ducha. Żeby osiągnąć w nich mistrzostwo najpierw trzeba przygotować do tego umysł. Ma to na celu nauczenie się panowania nad sobą. W trakcie medytacji, czy też modlitwy człowiek otwiera się na to, co na co dzień umyka jego uwadze, a może być niezwykle istotne dla jego rozwoju. Poza tym w ten sposób oczyszczamy się wewnętrznie. I wcale nie jest to jakaś pobożna gadka – zastanówcie się ile razy w życiu zdarzało wam się koić nerwy przy muzyce? To też pewna forma medytacji.

Śpij

Kiedy człowiek nie śpi 17 godzin, to zachowuje się jakby miał 1 promil alkoholu we krwi. Kiedy jesteśmy niewyspani to nie mamy szans na to, żeby dobrze się skoncentrować czy też w pełni nad sobą panować. O tym powinny szczególnie pamiętać cierpiące na depresję lub dystymię – brak odpowiedniego snu wiąże się ze sporym pogorszeniem ich stanu psychicznego.

Przeżywaj emocje

To jest dość istotny punkt tego wpisu. Wielu osobom opanowanie może kojarzyć się z tłumieniem emocji – nic bardziej błędnego! Tłumienie emocji ma zawsze bardzo negatywne skutki na naszą psychikę. Niektórzy niestety funkcjonują w ten sposób latami, czego skutkiem może być np. depresja i nieumiejętność radzenia sobie w relacjach z innymi ludźmi. Prawidłowa „emocjonalna gospodarka” nie polega jednak na wywalaniu przed siebie wszystkiego, co nam leży na sercu. Nie polega też na unikaniu negatywnych emocji. Celowo nie piszę „złych emocji”, bo każda emocja jest dobra – jest to wartościowy sygnał od naszego organizmu, który dojrzały emocjonalnie człowiek potrafi wykorzystać w korzystny dla siebie sposób. Zresztą umiejętność rozpoznawania doświadczanych emocji i przeżywania ich stanowi tutaj absolutny fundament. Temat ten rzecz jasna wymaga bardzo szerokiego omówienia. Jednakże pierwszym krokiem, który polecam w tym kierunku zrobić, to poszukać informacji o różnych emocjach. Np. wpisać w Google „gniew”, „zazdrość”, „radość”, „rozczulenie” – zapoznać się z ich definicjami i ogólnymi informacjami na ich temat. Można to zadanie podzielić na wiele kroków – np. jedna emocja dziennie. To może brzmieć zabawne, ale zastanówcie się jakby ktoś was zapytał w nocy o północy „co to jest gniew?” to czy bylibyście w stanie łatwo podać składną odpowiedź? Poza tym zapoznawszy się nieco z terminologią nauczycie się odróżniać zbliżone do siebie stany emocjonalne (np. gniew i frustrację). Ludziom często zdarza się uważać, że czują coś innego niż czują w rzeczywistości – to nie pomaga w podejmowaniu prawidłowych decyzji ani w budowaniu spokoju ducha i ogłady.

Wyposaż się w kota, ewentualnie w psa

Wiele badań naukowych pokazało, że osoby, które opiekują się zwierzętami są szczęśliwsze, żyją dłużej i są zdrowsze na ciele i umyśle. Zresztą mało, co tak koi nerwy jak przytulanie się do ukochanego futrzaka… No chyba, że narobił jakiejś grandy – ale doprowadzenie go wtedy do porządku będzie też dobrym ćwiczeniem na żelazne nerwy. ;)

Ruszaj się

Arcy-ważny element pracy nad sobą. Pamiętaj, że nawet głupi spacer wieczorem uprawiany systematycznie może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. I nie wierz w to, że „nie masz na to czasu”. Czas można zawsze znaleźć jeśli tylko się chce. A jeśli już naprawdę uważasz, że go wcale nie masz to przeczytaj ten wpis.

Naucz się obchodzić ze stresem

Ten temat szczegółowo omówiłem tutaj.

Powodzenia Panowie! Tomek.Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...