X
stulejka i załupek leczenie

Stulejka i załupek – leczenie i dlaczego nie warto z tym zwlekać

2014-06-09

Wydawałoby się, że temat stulejki dotyczy wyłącznie małych dzieci, ale jak przekonałem się robiąc ankietę o problemach intymnych mężczyzn, ta sprawa spędza sen z powiek również dorosłym facetom. Zresztą nawet dostawałem pytania na ten temat na maila. Najlepsze jest to (albo najgorsze), że wiele osób ze stulejką zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba coś z tym zrobić, ale lęk przed pójściem do lekarza jest paraliżujący. Nawet swego czasu dostałem pytanie „czy da się tego pozbyć domowymi metodami?” – serio! Zanim jednak przejdę do tego jak ma się sprawa leczenia, to chciałbym ku przestrodze skupić się na możliwych konsekwencjach zaniedbania tego problemu. Przy okazji wspomnę też o mniej znanym problemie z napletkiem jakim jest załupek.

Warto też tutaj dodać, że niewłaściwa higiena prącia może doprowadzić do powstawania stulejki u dorosłych mężczyzn. Szczególnie duże ryzyko występuje u osób, które doznały stanów zapalnych członka, lub uszkodzenia mechaniczne goiły się w sposób „bliznowaty”. Do tego niedostateczna higiena w miejscach intymnych jest również groźna dla partnerów seksualnych.

Stulejka i załupek

Stulejka – zawężenie ujścia napletka, które uniemożliwia lub znacznie utrudnia jego ściągnięcie.

Załupek – schorzenie odwrotne do stulejki – niemożność sprowadzenia napletka na żołądź.

stulejka i załupek

Skutki nieleczenia stulejki

  • Zwiększone ryzyko raka prącia – ze względu na problemy z utrzymaniem higieny pod napletkiem.
  • Utrudnienie życia seksualnego – zaburzenia erekcji, którym dodatkowo może towarzyszyć silny ból.
  • Próba radzenia sobie ze stulejką „na własną rękę” może prowadzić do załupka. Dzieje się tak ponieważ przy próbach ściągania zbyt wąskiego napletka łatwo doprowadzić do obrzmienia żołędzi.

Skutki nieleczenia załupka

W skrajnych przypadkach może dojść do niedokrwienia żołędzi i w konsekwencji do jej martwicy. Czasami załupek może wystąpić na skutek opuchnięcia napletka (np. przez bardzo intensywną masturbację), jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się przez kilka godzin należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza (zwłaszcza jeżeli występują oznaki zaniku krążenia w żołędzi).

Leczenie załupka

Załupek leczy się operacyjnie. Tak jak pisałem wcześniej w przypadku odczuwania zaniku krążenia w żołędzi trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza (albo po prostu do szpitala). Jeśli nastąpi martwica żołędzi, to już nic nie pomoże… W przypadku kiedy załupek jest stanem stałym i niepowodującym zatrzymania krążenia można poszukać zabiegu operacyjnego.

Leczenie stulejki

Zazwyczaj leczenie odbywa się operacyjnie – tutaj przykłady różnych klinik, które oferują leczenie stulejki. Istnieje również możliwość nieoperacyjnego leczenia tego schorzenia, chociaż jest to już uzależnione od konkretnego przypadku. W niektórych sytuacjach konieczne jest obrzezanie, które niestety jest droższym zabiegiem. A propos obrzezania możecie przeczytać artykuł na blogu, który napisał mój znajomy lekarz (klik).

Ceny zabiegów

Ceny za powyższe zabiegi operacyjne są dość różnorodne – jak można się domyślać największe znaczenie ma w jakim mieście się to robi. Np. ceny operacji stulejki w Warszawie zaczynają się od 800zł, a np. w Częstochowie można to zrobić już od 500zł. Można też próbować skorzystać z publicznej służby zdrowia, ale może to wiązać się z dość długim czasem oczekiwania.

Ciekawostka

Dzisiaj rozmawiałem z taką dziewczyną, która studiowała w Australii i powiedziała mi, że tam praktycznie każdy mężczyzna (niezależnie od opcji religijnej itp.) robi sobie zabieg obrzezania. W sumie to w życiu bym się tego nie spodziewał. :) Chociaż z drugiej strony to jest to zrozumiałe ze względu na klimat, który tam panuje.

Skomentuj tekst na FacebookuNajpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...