X
Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Różeniec górski – roślina o cudownych właściwościach prozdrowotnych

2017-06-20


Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina występująca w zimnych rejonach świata (nawet na Arktyce i Syberii), a w Polsce np. w Karpatach. Różeniec górski (nazywany też czasem „złotym korzeniem”) jest, podobnie jak żeń-szeń, adaptogenem (tzn. lekiem ziołowym stosowanym w walce ze stresem i wyczerpaniem). Różeńca używa się w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie jest nazywany hóng jǐng tiān. W Skandynawii i na Syberii, od dawna stosowano go w przetrwaniu ciężkiego i zimnego klimatu. Ostatnimi laty różeniec górski, wzbudził duże zainteresowanie wśród badaczy i powstało bardzo wiele publikacji na jego temat. W tym tekście zajmę się przedstawieniem rezultatów badań naukowych na temat tej rośliny.

Różeniec górski i zmęczenie

Naturalnym pytaniem jest czy różeniec górski, tak jak niesie mądrość ludowa, faktycznie wpływa na redukcję zmęczenia. Tutaj na wstępie muszę też zrobić pewne rozróżnienie: czym innym redukcja uczucia zmęczenia, a czym innym redukcja zmęczenia. Spójrzmy np. na kofeinę: cząsteczka kofeiny geometrycznie przypomina adenozynę (adenozyna jest wydzielana w momencie, gdy organizm jest zmęczony), receptory w komórkach nerwowych w mózgach uzbrojone są w specjalne receptory, które są w stanie wychwytywać adenozynę, jednakże kofeina (przez swoje geometryczne podobieństwo) również może przyłączyć się z tym receptorem, a w związku z tym w tym receptorze nie dojdzie do sygnalizacji zmęczenia (zajmie ona również miejsce w tym receptorze). Mówiąc trochę prościej: kofeina redukuje uczucie zmęczenia, a nie zmęczenie. W przypadku różeńca górskiego sprawa wygląda inaczej, on faktycznie zmniejsza zmęczenie. Efekt taki można uzyskać albo stosując małe dawki (200mg) regularnie lub nagle dużą dawkę tej rośliny (350-550mg).

Przykładowe źródła: 1, 2, 3.

Różeniec górski i depresja

W przypadku wpływu różeńca górskiego na depresję nie istnieje tyle badać jak w przypadku wpływu na zmęczenie. Spore nadzieje daje publikacja z „Nordic journal of psychiatry” z 2007 roku, gdzie opisano badanie z podwójną ślepą próbą (tzn. osoby badane nie wiedziały w ogóle, co dostają, tak samo osoby, które podawały im leki). Badanie przeprowadzono na 89 osobach ze zdiagnozowaną depresją przez czas 6 tygodni (dawka 340-680mg). Okazało się, że osoby, które faktycznie przyjmowały różeńca górskiego na koniec badania wykazały między 30, a 35% lepszy wynik w Skali Depresji Hamiltona i nawet o 50% lepsze w skali depresji Becka. W grupie przyjmującej placebo, nie odnotowano podobnych zmian (źródło).

Różeniec górski i uszkodzenia mięśni

W diagnostyce uszkodzenia mięśni stosuje się badanie aktywności kinazy kreatynowej (tak, ma to związek z popularną kreatyną). Podwyższony poziom kinazy kreatynowej świadczy o nadmiernym uszkodzeniu mięśni. W tym badaniu stwierdzono spadek kinazy kreatynowej po wycieńczającym wysiłku u osób przyjmujących różeńca górskiego (dawka: 340mg).

Różeniec górski i stres

W przypadku wpływu na stres różeńca górskiego nie ma pełnej zgodności w badaniach. Np. w badaniu nr 2 z akapitu o zmęczeniu wynika, że różeniec ma także wpływ na redukcję stresu. Zaś w tym badaniu nie zaobserwowano takiego wpływu. Jednakże w tym drugim badaniu dawka różeńca wynosiła tylko 144mg (w pierwszym 200mg).

Inne właściwości różeńca górskiego

Wśród innych i dobrze udokumentowanych właściwości leczniczych tej rośliny, wymienia się: poprawę percepcji, poprawę samopoczucia. Różeniec nie wykazuje wpływu na tętno, ciśnienie krwi, koncentrację, refleks, spalanie tkanki tłuszczowej ani na siłę. Cóż, chyba i tak ma wystarczająco dużo pozytywnych właściwości dla naszego organizmu.

Suplementacja różeńcem górskim

Podstawowym pytaniem powinna być tutaj dawka, w większości przytoczonych przeze mnie badań w tym tekście stosowano dawkę minimum 200mg (maksymalna wynosiła 680mg). Różeńca można przyjmować w postaci preparatu ziołowego. Występuje on też w Optimum Nutrition – Gold Standard BCAA Train + Sustain (sam obecnie stosuję ten produkt podczas treningów, a żeby było zabawniej o smaku coli) – w standardowej dawce tego BCAA znajduje się 200mg dawka różeńca górskiego.

Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 7000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

PRZECZYTAJ FRAGMENT  ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Czy od kreatyny mogą wypadać włosy?

Czy kreatyna może podnosić poziom DHT (dihydrotestosteron) i wpływać na wypadanie włosów na mężczyzn? Ten temat jest poruszany czasmi na forach treningowych ...

CZYTAJ DALEJ...

Różeniec górski – roślina o cudownych właściwości...

Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina występująca w zimnych rejonach świata (nawet na Arktyce i Syberii), a w Polsce np. w Karp...

CZYTAJ DALEJ...

Suplementy diety poprawiające pamięć, które naprawdę dz...

Istnieje wiele suplementów diety, które mają na celu poprawić stan naszej pamięci. Ich sprzedaż zapewne jest najwyższa w trakcie sesji egzaminacyjnych, ale k...

CZYTAJ DALEJ...

Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?

"Czy kreatyna jest bezpieczna?", "Czy kreatyna szkodzi na nerki?", "Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczne?" - tego typu pytania zadaje wiele osób. To z jed...

CZYTAJ DALEJ...

Jaką przedtreningówkę wybrać?

Przedtreningówki to jedne z najpopularniejszych złożonych suplementów. Marketing tych produktów jest chyba najbardziej przejaskrawiony w całej branży supleme...

CZYTAJ DALEJ...