X
Najpierw wiedza, potem rzezba
Najpierw wiedza, potem rzezba

Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?

Chcesz dostać prezent od Łysego? TAK NIE

„Czy kreatyna jest bezpieczna?”, „Czy kreatyna szkodzi na nerki?”, „Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczne?” – tego typu pytania zadaje wiele osób. To z jednej strony dość rozważny sposób podejścia do sprawy. Z drugiej pokazuje to jak bardzo mity na temat stosowania kreatyny przeniknęły do ludzkiej świadomości. Nie ma żadnych badań, które potwierdzają szkodliwość suplementacji kreatyną dla ludzkiego organizmu (ewentualnie u niektórych i niezwykle rzadko mogą pojawić się np. problemy żołądkowe). Wręcz przeciwnie: istnieje wiele badań, które pokazują, że stosowanie suplementacji kreatyną nie ma wpływu na zdrowie człowieka (pisałem o tym szczegółowo tutaj). Warto też dodać, że badania te były prowadzone długoterminowo i na dość dużych grupach osób.

Przykładem jest badania opublikowane na łamach „International Journal of Sports Medicine” w 2005 roku, w którym brało udział 175 osób. Dawka kreatyny, którą przyjmowali badani wynosiła 10g dziennie przez 310 dni (czyli dwa razy więcej niż standardowa rekomendowana dawka). Nie stwierdzono żadnego wpływu tej suplementacji na zdrowie badanych (w szczególności żadnego wpływu na zdrowie nerek).

Czy od kreatyny można dostać trądziku?

Źródła tego pytania mogą być dwojakie. Po pierwsze, niektórym może się wydawać, że kreatyna to steryd, co oczywiście nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Jeżeli suplementacja kreatyną miałaby mieć jakikolwiek wpływ na kondycję skóry, to ewentualnie dlatego, że w trakcie jej stosowania zwiększa się ilość wody, którą organizm gromadzi w mięśniach. Więc jeśli w tym czasie nie dostarczy się dodatkowej ilości wody organizmowi, to może to sprawić, że mniej wody będzie gromadzonej w skórze. Skóra będzie bardziej sucha, gruczoły łojowe dostaną sygnał, że trzeba działać ze zwiększoną mocą i w konsekwencji dochodzi do intensyfikacji zmian trądzikowych. Przy czym ta argumentacja ma sens u osób, które mają cerę ze skłonnościami do powstawania trądziku.

Mówiąc krótko: jeśli masz cerę trądzikową i stosujesz kreatynę i nie będziesz pić więcej wody (przy czym więcej to np. 0,5-1l), to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że trądzik delikatnie się nasili. Dlatego jeśli boisz się tego efektu, to po prostu w trakcie suplementacji kreatyną pij trochę więcej wody i dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry.

Podsumowanie

Nie ma żadnych naukowych podstaw do obaw przed stosowaniem suplementacji kreatyną. Jeśli jednak masz problemy ze zdrowiem, to skonsultuj suplementacją z lekarzem.

Najpierw wiedza, potem rzezba
Najpierw wiedza, potem rzezba

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem. Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Różeniec górski – roślina o cudownych właściwości...

Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina występująca w zimnych rejonach świata (nawet na Arktyce i Syberii), a w Polsce np. w Karp...

CZYTAJ DALEJ...

Suplementy diety poprawiające pamięć, które naprawdę dz...

Istnieje wiele suplementów diety, które mają na celu poprawić stan naszej pamięci. Ich sprzedaż zapewne jest najwyższa w trakcie sesji egzaminacyjnych, ale k...

CZYTAJ DALEJ...

Czy kreatyna szkodzi zdrowiu?

"Czy kreatyna jest bezpieczna?", "Czy kreatyna szkodzi na nerki?", "Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczne?" - tego typu pytania zadaje wiele osób. To z jed...

CZYTAJ DALEJ...

Jaką przedtreningówkę wybrać?

Przedtreningówki to jedne z najpopularniejszych złożonych suplementów. Marketing tych produktów jest chyba najbardziej przejaskrawiony w całej branży supleme...

CZYTAJ DALEJ...