X
Rak prącia i jądra

Rak prącia i jądra, wszystko, co musisz o nich wiedzieć

2017-01-31

Rak prącia nie jest często spotykanym schorzeniem (chociaż w ostatnich czasach coraz częstszym). Wykorzystałem go w tytule tego tekstu, żeby przykuć waszą uwagę na temat ważnego problemu z jakim boryka się cała ludzkość: z nowotworami. Kiedy rozmawiałem ostatnio z moim znajomym lekarzem in spe, to powiedział mi, że właściwie jeden z nas, wedle statystyki, umrze na raka. Była w tym odrobina przesady, ale faktycznie u około 40% ludzi w ciągu życia zostanie zdiagnozowany nowotwór (na bazie danych ze Stanów).

Advertisement

U około 40% kobiet i mężczyzn zostanie zdiagnozowany nowotwór w ciągu ich życia (bazując na statystykach ze Stanów Zjednoczonych w latach 2010-2012).

Wracając do głównego tematu, istnieje kilka specyficznych typów nowotworów, które dotyczą wyłącznie mężczyzn. I chciałbym się skupić na dwóch z nich.

Rak prącia

Objawy nowotworu prącia są niezbyt przyjemne: na penisie pojawiają się czerwone guzki lub stwardnienia, które mają tendencję do krwawienia lub ropienia. Mogłoby się wydawać, że przy takich objawach, każdy facet zgłosi się do dermatologa lub urologa, ale rzeczywistość wcale nie jest już taka różowa. Wiem to z doświadczenia: nieraz dostaję maile od czytelników, którzy mają oczywiste objawy jakiejś choroby dotykającej ich genitaliów, ale boją się iść do lekarza i piszą o radę do obcej im osoby.

Warto pamiętać, że rak prącia jest nowotworem złośliwym oraz że ryzyko zachorowania zwiększa stulejka lub zaniedbywanie higieny miejsc intymnych. Ryzyko rośnie również u mężczyzn, którzy są bardzo aktywni seksualnie ze względu na ryzyko zakażenia wirusem HPV. Dlatego właśnie osoby prowadzące bogate życie seksualne powinny regularnie badać się na różne choroby weneryczne, a nie tylko na HIV.

Rak jądra

Na temat nowotworu jądra zawsze jest głośno w okolicach listopada. Na świecie obchodzi się wtedy tak zwany Movember i wielu mężczyzn na świecie zapuszcza wtedy wąsy, żeby symbolicznie zwrócić uwagę na problem raka jądra.

W Polsce statystyki umieralności na raka jądra nie są zbyt optymistyczne. W Europie jesteśmy w pierwszej dziesiątce, a np. w Hiszpanii umieralność na ten nowotwór jest trzykrotnie niższa. Warto też pamiętać, że rak jąder dotyczy głównie młodych mężczyzn od 15 do 35 roku życia. Wedle danych statystycznych, wiemy też, że częściej na raka jąder chorują wysocy mężczyźni, chociaż przyczyna tego stanu rzeczy jest nieznana. Wcześnie wykryty rak jądra jest wyleczalny w 95% przypadków i wiąże się z amputacją jądra.

Wczesne i typowe objawy raka jądra to: guz, który można wyczuć na mosznie, bezbolesne powiększenie jądra lub uczucie ciężaru w mosznie. Warto pamiętać, że zazwyczaj te objawy nie powodują bólu jądra, dlatego warto od czasu do czasu w ramach profilaktyki przeprowadzić samobadanie jąder, żeby stwierdzić czy obrębie moszny nie doszło do jakichś zmian.

Mężczyźni częściej chorują na nowotwory

W Polsce śmiertelność mężczyzn z powodu nowotworów jest o około 20% większa niż średnia europejska (wedle danych z 2013 roku). WHO do największych czynników ryzyka zapadnia na nowotwory zalicza: palenie tytoniu, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej i otyłość.

Mężczyźni w Polsce najczęściej umierają na raka płuc, prostaty, jelita grubego, pęcherza i żołądka.

Mogłoby się wydawać, że współczesny tryb życia ludzi jest główną przyczyną tak dużych problemów z nowotworami. Ale pamiętajcie, że problem tkwi też gdzie indziej: obecnie ludzie żyją o wiele dłużej niż kiedyś. Kiedyś ludzie po prostu nie dożywali do wieku, w którym najczęściej choruje się na nowotwory.

Myśląc o długim i spokojnym życiu, warto zwrócić uwagę na problem nowotworów. Zresztą długo zwlekałem z zabraniem się za ten tekst i zdaję sobie sprawę jak nieprzyjemne jest myślenie na ten temat. Poza tym marzy mi się na emeryturze zamieszkanie na bezludnej wyspie i zostanie świątobliwym staruszkiem, do którego będą przypływać ludzie z całego świata po rady, płacąc pożywieniem. Wolałbym na tej wyspie łapać raki, niż złapać raka.

Na nowotwór można się ubezpieczyć

Poza szeroko rozumianą profilaktyką można rownież wziąć pod uwagę inne działania prewencyjne w walce z nowotworami. Jeszcze do niedawna nawet nie miałem świadomości, że można się ubezpieczyć na wypadek nowotworu. Takie ubezpieczenie oferuje Towarzystwo Ubezpieczeń Nationale-Nederlanden. Pierwsze pieniądze z ubezpieczenia wypłacane są natychmiast po zdiagnozowaniu nowotworu (a kolejne wypłaty środków są podzielone na poszczególne etapy leczenia). Fundusze z ubezpieczenia można wykorzystać w dowolny sposób np.: na dodatkowe badania, operację, chemioterapię oraz na zabezpieczenie finansowe w okresie dochodzenia do zdrowia.

Logo Nationale-Nederlanden

Więcej informacji na temat ubezpiecznia od nowotworu w Nationale-Nederlanden znajdziesz tutaj.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Źródła danych statystycznych: cancer.org, who.int, onkologia.org.plNajpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...

Pozycja podczas snu – o czym świadczy?

Nie wiem jak u was, ale wielokrotnie w trakcie długich wieczorów spędzanych ze znajomymi (czasem przy alkoholu), jednym ze standardowych tematów rozmowy jest...

CZYTAJ DALEJ...

Dlaczego nie robię już postanowień noworocznych?

Kiedy byłem mały, czyli jeszcze kilka lat temu (tzn. jakieś 15 kilo temu), pisałem na blogu tekst o tym "jak wytrwać w noworocznych postanowieniach". To taki...

CZYTAJ DALEJ...

Wakacje życia 1999zł, kiła gratis…

Wiele osób, które prowadzi aktywny seksualny tryb życia zazwyczaj nie ma większej świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej wszelk...

CZYTAJ DALEJ...