Osobowość narcystyczna, jak ją rozpoznać?
Psychopaci są wśród nas. Osobowość narcystyczna, to jeden z klasycznych, modelowych przykładów tzw. „niebezpiecznych osobowości”. Niestety rozumienie pojęcia „narcystyczny” w języku potocznym znacznie odbiega od klinicznej koncepcji narcyza. Zazwyczaj przez narcyza rozumiemy osobę zadufaną w sobie, robiącą sobie setki selfie, przeglądającą się godzinami w lustrze i nieustannie zachwycającą się sobą. Do takiego opisu jednak bardziej pasuje określenie „laluś”.
Często kiedy w kuluarach rozmawia się na temat takiej osoby, padają stwierdzenia „ma po prostu niskie poczucie własnej wartości i przez takie zachowanie sobie to rekompensuje”. Zresztą, im więcej rozmów (pseudo)-psychologicznych przeprowadzam, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że bro-psychology ma właściwie jedno wytłumaczenie dla każdej aberracji: niskie poczucie własnej wartości. Niestety ale ludzka psychika nie jest taka prosta.
Osobowść narcystyczna – prawdziwe oblicze
Poniżej lista różnych cech, które charakteryzują osobowość narcystyczną. Lista ta miejscami będzie przypominać potoczne rozumienie tego słowa. Z drugiej strony znajdziecie tu też wiele cech, które znacznie odbiegają od pospolitego przekonania na temat narcyzów.
- Osoba taka jest zadufana w sobie i uważa, że wszystko kręci się wokół niej.
- Bardzo często przecenia swoje umiejętności i zalety.
- Odczuwa wielką potrzebę przewodzenia, dominowania i zdobywania.
- Uwielbia otaczać się ludźmi znanymi, nie uważa, że każdy zasługuje na jej towarzystwo.
- Stale deprecjonuje i poniża innych ludzi.
- Nigdy nie przeprasza i nie czuje wyrzutów sumienia za zło, które wyrządza innym ludziom.
- Inni ludzie są dla niej tylko środkiem do celu, zauracza ich sobą, wykorzystuje i pozostawia.
- Praktycznie nigdy nie jest bezinteresowna. Nawet związek traktuje jak „coś za coś”.
- Uważa, że wszystko się jej należy i ma niezwykłe poczucie swojej wyjątkowości.
- W obliczu krytyki łatwo popada we wściekłość i traci kontrolę nad sobą.
- Uważa się za niezwykłego kochanka i uwodziciela. Chętnie chwali się swoimi podbojami.
- Dla budowania swojego cudownego wizerunku potrafi kłamać, wymyślać niestworzone historie i przypisywać sobie cudze zasługi.
- Kiedy tylko dostrzega słabości u innych ludzi, natychmiast je wykorzystuje.
- Nie liczy się ze zdaniem innych osób, uważa, że stoi ponad prawem i obyczajami.
- Ubiera się ekstrawagancko, żeby zwracać na siebie uwagę.
- Otacza się drogimi i markowymi rzeczami, nawet jeśli jej na to nie stać.
- Oszukiwanie innych sprawia jej przyjemność i dodaje wiatru w żagle.
- Nie widzi problemu, żeby do swojego celu dojść po trupach.
- Nie liczy się z cudzymi emocjami i nie wykazuje empatii. Wyjątkiem są sytuacje, w których ma do danej osoby jakiś interes i chce sobie w ten sposób zaskarbić aprobatę.
- Potrafi oczarowywać innych ludzi, często bywa nawet duszą towarzystwa i potrafi przyciągać do siebie ludzi.
- Gorszych od siebie (wedle jej oceny) traktuje z kompletnym brakiem szacunku.
- Nie umie przyznać się do błędów, za to będzie szukać winnych dookoła siebie.
- Do swoich celów potrafi wykorzystywać nawet najbliższą rodzinę. Nawet jeśli najbliżsi mieliby za jej przewinienia ponieść srogie konsekwencje (np. prawne).
- Ciągle mówi o sobie i nawet sobie tego nie uświadamia.
- Wykorzysta każdą informację przeciwko innej osobie, żeby pokazać swoją wyższość nad nią.
- Nie widzi nigdy niczego złego w swoim zachowaniu.
- Jeśli osiąga sukces dzięki innym, to i tak twierdzi, że to tylko i wyłącznie jej zasługa.
- Jeśli znajomość, przyjaźń, związek przestaje przynosić jej korzyści, to bez zawahania zrywa wszelki kontakt.
- Domaga się od innych lojalności i posłuszeństwa.
- Chętnie poddaje się operacjom plastycznym, żeby utrzymać młody wygląd.
- Jest sprawnym manipulatorem.
Tę listę można znacznie wydłużyć (sam korzystałem z jednej, która ma aż 130 punktów ale o źródłach napiszę na koniec).
Psychopaci są wśród nas
Wydawać by się mogło również, że tacy ludzie dookoła nas nie istnieją i że przy takich cechach jak powyżej bez problemu byśmy je rozpoznali. Niestety: psychopaci naprawdę są wśród nas. Stopień zaawansowania narcyza może być różny. Jedno jest pewne: jest to osoba, która będzie dążyć do wykorzystania każdej osoby dookoła do jej potrzeb. Nie będzie się przejmować konsekwencjami ani też jakie to będzie miało skutki dla innych. Narcyza w ogóle nie interesuje, że zniszczy czyjeś życie (czy to finansowo, czy to psychicznie, czy nawet fizycznie).
Osobiście zetknąłem się z taką osobą. Zresztą skutki tego „zetknięcia” były powodem do dość dużej awantury, o której pisałem tutaj. Chodzi o Piotra K. Kiedy przeczytałem o wiele dłuższą listę cech narcyza, przekonałem się, że ta osoba w 100% pasuje do tego modelu. Wystarczy poszukać trochę informacji w internecie na temat przekrętów pana Piotra. Po lekturze tego tekstu wiele też powie wam materiał zrobiony przez „Uwagę” (TVNu) na jego temat (tutaj).
Nie chciałbym jednak w tym miejscu koncentrować się na osobie pana Piotra. Podałem ten przykład z jednego powodu: chciałem pokazać, że w przestrzeni publicznej może funkcjonować tak toksyczna jednostka. Skutki jej działalności i pokładania w niej wiary dla wielu osób okazały się tragiczne. Tak właśnie postępują „niebezpieczne osobowości”: sieją zamęt i spustoszenie. Wiedza, którą nabyliście w tym tekście daje duże szanse na to, że jeśli kiedykolwiek natraficie na taką osobę, to że będziecie w stanie się obronić. Najlepszą metodą jest (o ile to możliwe) całkowite zerwanie kontaktu z takim indywiduum.
Tekst ten powstał w dużej mierze na bazie książki „Niebezpieczne Osobowości” – Joe Navarro. Autor jest byłym agentem FBI i specjalistą od ludzkich zachowań. Pracował między innymi jako „profiler” w specjalnej jednostce FBI (pisałem o tym kiedyś a propos genialnego serialu „Zabójcze umysły”). Książkę tę czyta się jak powieść przygodową i jest napisana zrozumiałym językiem. Nie wymaga ona żadnej znajomości żadnej psychologicznej terminologii. Zresztą cel tej książki (tak jak tego tekstu) jest jeden: nauczyć innych rozpoznawać niebezpieczne osobowości w codziennym życiu, po to, żeby móc się przed nimi bronić. Książkę można znaleźć tutaj i gorąco zachęcam do jej lektury.
Skomentuj tekst na Facebooku
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...
Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...
CZYTAJ DALEJ...Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...
Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...
CZYTAJ DALEJ...