
Pozycja podczas snu – o czym świadczy?
Nie wiem jak u was, ale wielokrotnie w trakcie długich wieczorów spędzanych ze znajomymi (czasem przy alkoholu), jednym ze standardowych tematów rozmowy jest sen. Co się komu śniło, kogo jaki sen prześladował, czy jak to się ktoś nie obudził zalany potem. Pamiętam jak kiedyś spędzałem z przyjaciółmi noc w chatce na Niemcowej (Beskid Sądecki) i jeden z kumpli w trakcie opowieści o snach trochę się zagalopował i snuł opowieść o „kobiecie, która obudziła się martwa”. Z pewnością jej jakość snu pozostawiała wiele do życzenia. :) Śmialiśmy się z tego przejęzyczenia chyba jeszcze przez kilka lat.

W ogóle kwestia snu frapowała człowieka od dawna. Sam nawet, kiedy zdawałem maturę ustną z polskiego wybrałem sobie „motyw oniryczny w literaturze” jako temat, o którym będę mówić. Nie wiem czy kojarzycie jak Freud patrzył na sny. W skrócie – otwarte przedmioty (szafa, brama, drzwi) oznaczały dla niego pochwę. Zaś falliczne przedmioty (parasol, wieża, śrubokręt) męskiego członka. Mówię to po to, żeby mieć możliwość wspomnieć o pytaniu, które dostałem na rzeczonej ustnej maturze od jednego z egzaminatorów: „śniło mi się, że dwóch mężczyzn wynosi z mojego domu otwartą szafę”. Chyba aż się zaczerwieniłem, bo nie mogłem odpowiedzieć, że pewnie dwóch facetów obraca jego żonę. Dobra, przejdę do rzeczy.
Mowa ciała nocą
Na początku, żeby wszystko trzymało się kupy muszę powiedzieć dwa słowa na temat mowy ciała. Otóż – po pierwsze – to ma sens. A po drugie – większość ludzi, która się czegoś na ten temat czegoś uczy, robi z tego bezsens. Pewnie kojarzycie, że jak ktoś siedzi z założonymi rękami to jest to tzw. „postawa zamknięta”. Kiedyś miałem ręce w takiej pozycji w trakcie rozmowy z nowo poznaną osobą, która wypaliła właśnie: „masz zamkniętą postawę, dystansujesz się do mnie”. W tym momencie właśnie zacząłem się dystansować. Po co o tym mówię? Ano chodzi o to, że mowa ciała to coś więcej niż odczytywanie konkretnych „poz”. Żeby sygnał ciała był znaczący musi mieć on jakieś potwierdzenie w innych. Zresztą mogłem mieć założone ręce, bo np. gołąb mnie osrał po drodze na bluzie i chciałem to zasłonić. Ale serio – np. gest głaskania się po policzku oznacza, że ktoś nie jest zbyt pewny tego, co mówi, ale może po prostu się drapie?
Podsumowując poprzedni akapit – mowa ciała ma to do siebie, że należy ją odczytywać całościowo. Nie wolno wyciągać daleko idących wniosków na podstawie jednego czy dwóch gestów interlokutora. A najgorszą rzeczą jest mówić komuś, że jego gesty zdradzają jego dystans. Podobnie będzie się miała sprawa w informacjach na temat pozycji w trakcie snu. Nie można jej analizować bezrefleksyjnie. Warto też pamiętać, że ktoś może danego dnia przyjąć inną pozycję podczas spania ze względu na pewne zdarzenia, które miały miejsce w trakcie dnia. I jeszcze jedna ważna rzecz – nie jest istotne to w jaki sposób sami się kładziemy, ale to w jaki sposób nasze ciało wywija się kiedy już zaśniemy. Kiedy się kładziemy, to robimy to dość świadomie, w trakcie snu ciężko przybrać pozorowaną pozycję.
Opisy oprę na wynikach badań dwóch naukowców – prof. Chrisa Idzikowskiego (Sleep Assessment and Advisory Service) oraz Roberta Phippsa (specjalisty od mowy ciała).

Pozycja embrionalna
Chyba najlepiej rozpoznawalna ze wszystkich pozycji – w taki sposób śpi praktycznie każde małe dziecko. Osoby, które śpią w ten sposób próbują odzyskać ten stan komfortu z czasów wczesnego dzieciństwa. Odreagowują w sten sposób spory stres, próbują zagwarantować sobie maksimum poczucia bezpieczeństwa, którego może im brakować na skutek sytuacji życiowej, w której się znajdują.
Ponadto osoby śpiące w tej pozycji są: sumienne, dobrze zorganizowane, lubią porządek i ład. Z drugiej strony często też przejmują się niepotrzebnymi rzeczami. Embrionalni „spacze” na ogół podchodzą do innych z dystansem, otaczają się skorupą, ale w środku mogą być bardzo wrażliwi. Z drugiej strony nie przychodzi im z trudem zdejmowanie skorupy (chociaż rezerwują to dla osób, który naprawdę zaufają).

Pozycja na żołnierza
To pozycja, w której śpi się na plecach, a ręce ułożone są wzdłuż tułowia. Wygląda to mniej więcej tak jakby stojącego na baczność żołnierza, bez zmiany pozycji, położyć do łóżka. Sama nazwa wskazuje na wiele – osoby, które tak śpią lubią stawiać sobie wysokie wymagania i nigdy nie są do końca nasycone. Zawsze wydaje im się, że mogą zrobić coś lepiej. Lubią też podążać za autorytetami.
Ponadto cenią sobie spokój, porządek, a do ludzi zwracają się raczej z rezerwą. Swoje wielkie ambicje przenoszą czasami na inne osoby, co może okazać się niejednokrotnie dość kłopotliwe.

Pozycja spadania
To pozycja, w której śpi się na brzuchu, natomiast ręce obejmują poduszkę. Śpią tak zazwyczaj osoby, które nie są zbyt oporne na krytykę i często zachowują się względem innych zuchwale i arogancko. Mimo tych wad są bardzo towarzyskie i mogą stanowić świetnych towarzyszy do imprezowania. Z drugiej strony lepiej z nimi nie zadzierać, bo potrafią bardzo agresywnie reagować na wszelkie próby zaniżania ich wartości.

Pozycja rozgwiazdy
Pozycja na brzuchu, z rękoma rozwalonymi na wszystkie strony. Osoby, które tak śpią, to takie ciche myszki. Nie lubią być w centrum uwagi, ale za to potrafią zrobić naprawdę wiele dobre zwłaszcza dla bliskich sobie osób. Sprawdzają się jako wierni przyjaciele, którzy w nocy o północy są gotowi polecieć z pomocą. Zresztą wyciąganie pomocnej dłoni do innych osób sprawia im przyjemność.

Pozycja wzdychającego (tęskniącego)
W tej pozycji leży się na boku, ale ręce ma się skierowane przed siebie, tak jakby chciało się coś złapać. Osoby, które śpią w ten sposób są zazwyczaj cyniczne i fałszywe. Sprawiają na pierwszy rzut oka dobre wrażenie, starają się być miłe, ale tak naprawdę najchętniej wbiłyby Ci nóż w plecy (no może bez przesady :P). Są raczej nieufne, zachłanne i często spalają się z zazdrości. W głębi duszy czują się bardzo samotne i mało wartościowe. Odczuwają potrzebę posiadania kogoś bliskiego, ale bardzo ciężko im nawiązać taką relację, dlatego właśnie, że na ogół nikomu nie są skłonne zaufać.

Pozycja na kłodę
W tej pozycji śpi się na boku z rękami wzdłuż ciała (stąd nazwa). „Kłody” nie należą do osób towarzyskich. Nie przejawiają też w życiu dużej inicjatywy – raczej dają się kierować innym. Lubią przynależeć do różnych grup, po to żeby poczuć się wartościowymi i akceptowanymi. Są to też z reguły osoby, które z natury ufają innym, co czasem może zostać wykorzystane przeciwko nim – dość łatwo nimi manipulować.

Inne pozycje
Pozycje wymienione wyżej stanowię te, które występują najczęściej. Oczywiście ludzka wyobraźnia nie zna granic i ile ludzi tyle możliwych pozycji. :) W sytuacji innej niż standardowa można pokusić się o superpozycję różnych wariantów. Tzn. uznać, że dany sposób, w który śpimy jest połączeniem np. dwóch standardowych. Przypominam też, że istotne jest, żeby interpretować pozycję, w której faktycznie śpimy, a nie tę, którą przyjmujemy w momencie kiedy kładziemy się spać. Więc de facto bez nocnego marka w pobliżu ciężko będzie dokonać takiej obserwacji.
Dobrych snów, Tomek.

Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...
Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...
CZYTAJ DALEJ...Pozycja podczas snu – o czym świadczy?
Nie wiem jak u was, ale wielokrotnie w trakcie długich wieczorów spędzanych ze znajomymi (czasem przy alkoholu), jednym ze standardowych tematów rozmowy jest...
CZYTAJ DALEJ...Dlaczego nie robię już postanowień noworocznych?
Kiedy byłem mały, czyli jeszcze kilka lat temu (tzn. jakieś 15 kilo temu), pisałem na blogu tekst o tym "jak wytrwać w noworocznych postanowieniach". To taki...
CZYTAJ DALEJ...Wakacje życia 1999zł, kiła gratis…
Wiele osób, które prowadzi aktywny seksualny tryb życia zazwyczaj nie ma większej świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej wszelk...
CZYTAJ DALEJ...