X
jak dobrac pasek do butow

Jak dobrać pasek do butów?

2014-07-27

Wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że nie jest to zbyt poważna sprawa – i w pewnym sensie tak jest. Otóż istnieje sporo formalnych zasad dotyczących dobierania do siebie różnych elementów garderoby, ale wszystko tak naprawdę zależy od kontekstu. Oczywista prawda jest następująca – im stylizacja ma być bardziej oficjalna tym bardziej należy stosować się do utartych zasad (do tak zwanego „dress code’u”). Może to mieć spore znaczenie np. w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na poważne stanowisko, lub w prowadzeniu rozmów biznesowych na wyższym szczeblu. Po prostu pewnego rodzaju niedopatrzenia i odstępstwa od sztywnych zasad w formalnej sytuacji mogą zostać potraktowane jak zwykły bark dobrego wychowania. Innymi słowy – nieodpowiedni ubiór (w duchu klasycznych zasad) może zostać uznany za zachowanie tożsame np. z siorbaniem przy stole.

Mówiąc w jeszcze inny sposób – dostosowanie się do klasycznych zasad ubierania się, tworzy bezpieczną przestrzeń. Więc w każdej sytuacji formalnej, kiedy nie wiemy do końca jak się ubrać, warto dla świętego spokoju postawić na klasyczną filozofię.

Odnośnie tematu dobierania paska do butów, to w teorii wygląda to następująco.

Kolor i faktura paska powinny być takie same jak w przypadku butów. Ponadto jeżeli nosisz biżuterię to kolor „metalu” powinien współgrać z kolorem klamry. Przy czym w formalnej stylizacji jedyną dozwoloną biżuterią jest zegarek oraz spinki do mankietów i krawata. W przypadku zegarka dobrze będzie jeśli kolor jego paska będzie taki sam jak w przypadku butów.

Rzućcie teraz okiem na kilka przykładów.

pasek_i_buty_01

Nieformalna stylizacja, w której wszystko doskonale do siebie pasuje. Kolor paska, butów, paska od zegarka. Mimo, że tarcza zegarka nie jest srebrna (tak jak klamra paska), to jednak doskonale pasuje ona do jednolicie czarnych okularów przeciwsłonecznych.

pasek_i_buty_02

Prosta smart-casualowa stylizacja. Wszystkie kolory są świetnie dopasowane, jedynie można doczepić się do klamry na pasku – powinna być nieco jaśniejsza, żeby ładnie współgrała z tarczą zegarka. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że dominujący kolor jest praktycznie taki sam jak kolor włosów.

 
pasek_i_buty_03

Kolorystyczna klęska – pasek pojawia się tutaj ni z gruszki ni z pietruszki. Co prawda pasuje on do spodni (na zasadzie kontrastu kolorów), ale brakuje jakiegokolwiek uzupełnienia do niego. O wiele lepiej wyglądałoby to, gdyby chociaż kurtka była w kolorze zbliżonym do paska.

pasek_i_buty_04

Tutaj pasek nie został dobrany do koloru butów, ale dalej wygląda to schludnie i ładnie. Łączenie czerni z bielą (albo czerni z brązem), to przykłady odstępstw od klasycznej zasady, które często zdają egzamin. Do tego w tym przypadku świetnie z takim doborem kolorystycznym współgra koszulka w granatowo-białe paski (do tego jeszcze pasują one do kurtki).

Zwróćcie uwagę na różne możliwości dobierania do siebie części garderoby, o których wspomniałem opisując powyższe zdjęcia: kolor włosów, okularów przeciwsłonecznych, itd… Jak już kiedyś pisałem tutaj warto próbować dokonywać tego typu analiz. Oczywiście trzeba też wiedzieć gdzie szukać fajnych zdjęć, sporo możecie ich znaleźć na Pinteret – tutaj link to profilu, który jest powiązany z blogiem.

Post scriptum

paski_i_buty

Jeśli szukacie eleganckich butów lub pasków w miarę sensownych cenach, to możecie rzucić okiem na poniższe linki.

paski  buty

TomekNajpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...