X
jak dobrac oklulary do ksztaltu twarzy

Jak dobrać okulary (przeciwsłoneczne) do kształtu twarzy?

Żeby móc skorzystać z tego wpisu musisz przede wszystkim wiedzieć jaki masz kształt twarzy, zrobiłem specjalny wpis na ten temat na blogu (klik). Od razu ostrzegam, że wielu osobom rozpoznanie swojego kształtu twarzy sprawia wiele problemów. Możecie poprosić kogoś, żeby wam w tym pomógł – płeć żeńska pomocnika będzie tutaj wskazana. :)

sprawdź jaki masz kształt twarzy

Uwaga! Pamiętaj, że fryzura jaką nosisz może zmieniać optycznie Twój kształt twarzy. :)

Ogólne zasady w przypadku dobierania okularów do kształtu twarzy są następująca: 1) Jeśli masz owalną twarz dobieraj kanciaste oprawki i na odwrót jeśli twarz jest kanciasta to oprawki powinny być owalne; 2) Wielkość okularów powinna być proporcjonalna do wielkości twarzy.

Twarz kwadratowa

beckham okulary przeciwsloneczne

Twarz kwadratowa jest bardzo kanciasta i „ostra”. Dlatego dobierając okulary należy złagodzić te cechy – wybieraj zaokrąglone i zakrzywione oprawki, ale nie daj Boże „lenonki”. Spośród klasycznych modeli panom kwadratom najbardziej będą pasować Aviatory.

Przykładowe modele

   

Twarz okrągła

dicaprio_okulary_przeciwsloneczne

W przypadku tego kształtu twarzy (który wcale nie jest wyłącznie domeną puszystych osób) oprawki powinny być nieco szersze od obrysu twarzy i proste u góry i na dole (jak najmniej „krągłości”). Najlepszym klasycznym modelem będą Wayfarery.

Przykładowe modele

   

Twarz podłużna (prostokątna)

tom_ford_okulary_przeciwsloneczne

Twarz podłużna jest bardzo podobna do kwadratowej – z tą różnicą, że jest dłuższa. Filozofia doboru okularów przeciwsłonecznych będzie podobna, warto jednak zwrócić uwagę na szerokość oprawek – nie powinna ona przekraczać szerokości twarzy. Tutaj też Aviatory będą najlepszym z klasycznych modeli.

Przykładowe modele

   

Twarz trójkątna

twarz_trojkatna_okulary_przeciwsloneczne

W przypadku tej twarzy dobrze będą wyglądać okulary z prostokątnymi szkłami. Aczkolwiek opcja taka jak na zdjęciu – czyli prosta góra i lekko zaokrąglony dół też będzie jak najbardziej na miejscu.

Przykładowe modele

   

Twarz owalna

twarz_owalna_okulary_przeciwsloneczne

Tutaj można właściwie wszystko, warto jednak uważać, żeby nie zepsuć proporcji twarzy – tzn. na wysokości oczu szerokość oprawek nie powinna być większa niż obrys twarzy. Uwaga – nie należy mylić twarzy owalnej z okrągłą!

Przykładowe modele

   

Kolor oprawek

Przy okazji warto też wspomnieć o aspekcie koloru oprawek okularów. Oczywiście najbezpieczniejszym i najbardziej klasycznym rozwiązaniem będą czarne oprawki. Jeżeli jednak chcesz trochę zaszaleć, ale nie za bardzo, to dobierz oprawki w kolorze zbliżonym do włosów. Istnieją też inne możliwości, które mogą dać bardzo ładny estetyczny efekt, np. dobieranie koloru oprawek pod jakiś inne akcesoria, które się nosi – np. buty, pasek, biżuterię lub torbę na ramię. Trudno jednak już podawać tutaj jakieś teoretyczne zasady, ponieważ im dalej w las, tym istotniejsza jest intuicja i poczucie dobrego smaku.

Jak można się wspomóc? Oczywiście można latać po sklepach i przymierzać setki różnych oprawek, żeby stwierdzić, które będą najlepiej pasować kolorystycznie. Ale można też nieco ułatwić sobie życie. Poszukaj w necie fotek facetów w okularach przeciwsłonecznych (najlepszym źródłem będzie Pinterest). Jeśli uda Ci się znaleźć modela, do którego jesteś podobny, to część pracy masz już z głowy. :)

Tomek

Jak dobrać okulary (przeciwsłoneczne) do kształtu twarzy?
Ocena: 4.3 (9 głosów)


Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem. Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Męska moda plażowa, wczoraj i dziś

Moda męska plażowa to stosunkowo nowa koncepcja (i znacznie młodsza od samej mody). Przez wieki ludzie korzystali z uroków mórz, rzek i jezior, tak jak ich natu...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...

Podręcznik stylu dla mężczyzn, pozycja obowiązkowa w mę...

Mam dla Was dobrą wiadomość, to będzie recenzja książki, którą naprawdę warto mieć w swoich zbiorach. Otrzymałem ją dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackie...

CZYTAJ DALEJ...