X
fryzura do kształtu twarzy

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

2014-09-07

Na początku trzeba wiedzieć jaki ma się kształt twarzy, szczegółowo opisałem to tutaj. Ogólna idea jest taka, żeby poprzez zmianę fryzury zmienić optycznie wygląd twarzy tak, żeby jak najbardziej przypominała typ owalny, który uważany jest za najbliższy idealnemu. Z drugiej strony jeśli masz owalną twarz, to wcale nie możesz pozwolić sobie na wszystko, żeby nie zaburzyć proporcji. Oczywiście to wszystko tylko teoria, a dobranie odpowiedniej fryzury dla mężczyzny to swego rodzaju sztuka, do której potrzebne jest wyczucie i doświadczenie. Można postąpić też w następujący sposób: znajdź modela, aktora, sportowca (?), który ma podobny kształt twarzy do Ciebie. Bez problemu uda Ci się znaleźć zdjęcia, na których będzie mieć różne fryzury. Mając taką bazę będziesz gotowy, żeby poeksperymentować ze swoimi włosami. Świetnym przykładem, który pojawia się wielu opracowaniach jest David Beckham, który ma kwadratową twarz.

Dobór fryzury do kształtu twarzy

Poniższe uwagi traktujcie tylko jako sugestie i punkt wyjściowy. Dobranie odpowiedniej fryzury wymaga czasu, eksperymentowania i współpracy z dobrym fryzjerem. A dbanie o nią i o stan „opierzenia”, stosowania odżywek do włosów i innych cudownych specyfików. Nie liczcie też na to, że ktokolwiek będzie w stanie dobrać dla was fryzurę na podstawie przesłanych zdjęć (nawet ocena kształtu twarzy na ich postawie może być problematyczna). Mówiąc krótko: informacje zawarte w tym tekście to tylko wskazówki.

KOSMETYKI DO STYLIZACJI WŁOSÓW

Twarz kwadratowa

Tak jak już pisałem dla tego typu twarzy idealnym przykładem jest David Beckham. W przypadku tego typu twarzy trzeba dążyć do tego, żeby za pomocą fryzury nieco ją wydłużyć i broń Boże nie poszerzać. Dlatego najlepiej trzymać boki krótko ostrzyżone natomiast włosy na górze głowy powinny być dłuższe, a nawet lekko podniesione. Fryzury z wygolonymi bokami będą idealnie pasować facetom z kwadratową twarzą. Jeśli zaś nie za bardzo chce się wygalać mocno boki, to można po prostu zadbać o to, żeby włosy na tej części głowy były po prostu krótsze lub ułożyć je w taki sposób, żeby nie poszerzały twarzy. Poniżej kilka przykładowych fryzur.

Męska fryzura twarz kwadratowa 1
Męska fryzura twarz kwadratowa 2
Męska fryzura twarz kwadratowa 3

Twarz podłużna (prostokątna)

Jest to kształt zbliżony do twarzy kwadratowej z tą różnicą, że taka twarz jest dłuższa (ze znanych osób dobrym przykładem jest Tom Ford). Dlatego też trzeba tutaj postępować w inny sposób niż w przypadku twarzy kwadratowej, żeby dodatkowo jej nie wydłużać. W tym celu po bokach należy nieco sobie pofolgować i nie skracać ich (góra może zostać lekko uniesiona). Dzięki temu twarz będzie wydawać się nieco szersza. Przy okazji można też unikać zapuszczania zbyt długiego zarostu, który również mógłby sprawić, że twarz będzie wyglądać na jeszcze dłuższą. Kilka przykładowych fryzur zobaczycie poniżej.

Męska fryzura twarz podłużna (prostokątna) 1
Męska fryzura twarz podłużna (prostokątna) 2
Męska fryzura twarz podłużna (prostokątna) 3

Twarz okrągła

Znaną osobą, która ma ten kształt twarzy jest Leonardo DiCaprio (może dlatego nie dostał nigdy Oscara? :D). W przypadku tej twarzy warto postępować podobnie jak z twarzą kwadratową (krótsze boki, dłuższa góra) z tą różnicą, że krój fryzury powinien być nieco bardziej kanciasty. Wszystko po to, żeby nieco zniwelować „krągłości”. Dodanie różnego rodzaju nierówności, falek, zawijasów pomoże także odwrócić uwagę od kolistego kształtu twarzy. Przykłady poniżej.

Męska fryzura twarz okrągła 1
Męska fryzura twarz okrągła 2
Męska fryzura twarz okrągła 3

Twarz trójkątna

W przypadku tego kształtu twarzy należy dążyć do optycznego zwężenia czoła, warto jeszcze trochę popracować nad zarostem, żeby nieco poszerzyć twarz w dolnej części (pisałem o tym tutaj). Jedną z opcji przy tym kształcie twarzy jest pozostawienie długich włosów w „twórczym nieładzie” (można też za pomocą grzywki zasłonić znaczną część czoła). Przykłady poniżej.

Męska fryzura twarz trójkątna 1
Męska fryzura twarz trójkątna 2
Męska fryzura twarz trójkątna 3

Twarz owalna

Szczęśliwcy, którzy mają ten typ twarzy mogę pozwolić sobie praktycznie na wszystko. Niemniej jednak należy uważać, żeby zbytnio nie zaszaleć i nie zaburzyć idealnych proporcji. Przykładowo trzeba unikać zbytniego poszerzania boków, żeby twarz nie zbliżała się kształtem do okrągłej. Zachęcam w tym wypadku do swobodnego przeglądania galerii męskich fryzur na blogu.

KOSMETYKI DO STYLIZACJI WŁOSÓWNajpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...