X
Orientacja seksualna - forum

Orientacja seksualna (otwarte forum)

2013-09-16

Orientacja seksualna nie jest już w Polsce od dawna tematem tabu, a przynajmniej tak pozornie się wydaje. Niestety fakty są takie, że część (zwłaszcza młodych ludzi), kiedy zaczyna odczuwać pociąg seksualny do osób tej samej płci szuka informacji na ten temat w internecie. Stąd też pomysł na stworzenie tego wpisu na blogu, w którym każdy będzie mógł się anonimowo wypowiedzieć na temat własnych doświadczeń.

Orientacja seksualna – FAQ

Poniżej kilka podstawowych informacji na temat orientacji seksualnej. Odpowiedzi, które udzielam tutaj na poniższe pytania nie są pracą naukową. Staram się tutaj tylko zaprezentować moje racjonalne podejście do sprawy. Do tego wszystkiego dodaję też doświadczenia różnych ludzi, z którymi miałem w życiu styczność.

Czy orientacja seksualna to wybór?

Są jeszcze kraje na świecie, gdzie za akty homoseksualne karze się więzieniem lub śmiercią (o ostracyzmie nie wspominając). W związku z tym, myślicie, że serio ktoś by sobie wybrał bycie gejem wiedząc, co mu w takim kraju grozi?

Czy orientacja seksualna zależy od wychowania czy jest zdeterminowana genetycznie?

To jest dobre pytanie, na które tak naprawdę nie mamy jeszcze pełnej odpowiedzi. Proces kształtowania się tożsamości seksualnej człowieka nie jest jeszcze poznany. Istnieją różne teorie na ten temat, jednak nie znam ani jednej, która miałaby 100% naukową wartość. Jest zaś rzeczą pewną, że czasem można wpłynąć na zmianę czyjejś orientacji seksualnej (a dokładniej mówiąc na zachowania seksualne) – aczkolwiek dotyczy to dość patologicznych przypadków jak molestowanie seksualne lub znęcanie się fizyczne lub psychiczne. Innymi słowy np. ktoś kto jest homoseksualny może ze względu na traumatyczne przeżycia z ojcem nienawidzić mężczyzn, którzy go tak naprawdę podniecają seksualnie i próbować szukać sobie kobiety.

Pisałem kiedyś na temat pewnej książki (wywiad rzeka z profesorem psychiatrii Jackiem Bombą – tutaj). Bardzo wymownym przykładem było tutaj zachowanie mew. Okazuje się, że nie wykształcają się u nich żadne popędy seksualne jeżeli matka w trakcie karmienia nie ma na czole kropki. W porównaniu z człowiekiem, gdzie na nasze zachowania wpływa o wiele więcej czynników trudno wyrokować ponad wszelką wątpliwość jak kształtuje się nasza seksualność. Jest wielu zwolenników teorii o determinacji orientacji seksualnej w życiu płodowej. Niestety ja z moim matematycznym podejściem do życia (plus „tomaszowa niewiara”), nie jestem w pełni przekonany, że to nic więcej niż teorie. Z drugiej strony, do tego, żeby ktoś żył szczęśliwie i w zgodzie ze sobą nie potrzebne jest jakieś precyzyjne wytłumaczenie.

Czy można być biseksualnym?

W jako taki biseksualizm nie wierzę, w tym sensie, że nie sądzę, żeby komuś było wszystko jedno związać się na dłużej (czy też z myślą „na całe życie”) z osobą jednej lub drugiej płci. Znam owszem osoby, które twierdzą, że tak mają ale nie chce mi się do końca w to uwierzyć, chociażby z tej przyczyny, że każda z tych opcji niesie ze sobą kompletnie inne style życia. Druga sprawa na temat biseksualizmu jest taka, że znam wiele osób, dla których mówienie o sobie „jestem bi” jest swego rodzaju „soft coming outem”. Tzn. stanem przejściowym przed przyznaniem się przed sobą, że jest się homoseksualnym. Wcale nie twierdzę, że jest tak w 100% przypadków, po prostu ja znam dość dużo osób, które przechodziły przez ten proces.

I jeszcze dla jasności, nigdzie w powyższym akapicie nie napisałem, że nie istnieje coś takiego jak biseksualizm, ani o tym, że orientacja seksualna wpływa na umiejętność zbudowania związku. Jedyne, co w tej kwestii budzi moje wątpliwości, to sprawa długoterminowych związków (czy też po prostu związków). Znam też osoby biseksualne, które np. wyobrażają sobie związek tylko z facetami, a życie seksualne z jedną i drugą płcią i na odwrót. Znam też żonatych facetów, którzy zdradzają swoje kobiety z facetami ale dalej pozostają w małżeństwie i wychowują dzieci.

Czy homoerotyczne przygody świadczą o orientacji seksualnej?

W wieku dojrzewania bardzo wielu chłopaków doświadcza epizodów homoerotycznych. Przykładowo jest to wspólna masturbacja z kolegą. Zazwyczaj faktycznie są to epizody i nie są oznaką tego, że ktoś jest homo- czy heteroseksualny.

Czy homoseksualizm to choroba?

Znam wielu gejów, żaden nie wydaje się zbytnio odstawać od reszty społeczeństwa. Część z nich żyje w związkach, w których są szczęśliwi. Jeśli miałbym powiedzieć, że są chorzy, bo się kochają, czułbym się z tym dość źle. Byłbym też skończonym skurwysynem, gdybym mówił im, że to nie jest miłość. Nikt nie ma prawa mówić drugiemu człowiekowi, co czuje. Zresztą na ten temat pisałem tutaj.

czytaj więcej tekstów na temat orientacji seksualnej

Przejdę teraz niejako do meritum tego tekstu, czyli do anonimowych wypowiedzi na temat orientacji seksualnej, które otrzymałem w jednej z ankiet przeprowadzonych na blogu.

Orientacja seksualna – wypowiedzi z ankiety

Zachowałem pisownię oryginalną, pod każdym cytatem zostawiam krótki komentarz.


Yhm, mówicie, że najlepiej o tym pogadać z kimś, że prawdziwy przyjaciel zrozumie, że jest się Bi, a jeżeli okaże się, że nie jest prawdziwym przyjacielem, że każdy się dowie? A co gorsza, co jeśli samemu się śmieje z takich osób (Bi, Gay)? Sam jestem taką osobą, by nie stwarzać pozorów i nie pokazać swojego prawdziwego ja… Wszyscy moi znajomi by się odwrócili itp, bo wszyscy nabijamy się z 'pedałów’
Autor: Anonim Wiek: poniżej 18 Lokalizacja: duże miasto

Oczywiście powiedzenie o tym pierwszej osobie stanowi zazwyczaj największy problem. Mniej ryzykowną grupą na skrajne reakcje są dziewczyny, aczkolwiek im też ciężej trzymać język za zębami. W ostateczności jeśli ktoś całkowicie boi się z kimś pogadać na ten temat i przyznać się chociażby jednej zaprzyjaźnionej osobie, to pozostaje… internet i próba poznania kogoś w podobnym wieku i o tej samej orientacji seksualnej. Aczkolwiek to też może być dość ciężkie i osobiście uważam, że jednak należy zacząć od przełamania się przed przyjacielem/przyjaciółką. Jeśli nie ma powodów do poważnych obaw o to, że wyciek takiej informacji może mieć tragiczne skutki (np. znęcanie się w szkole), to warto się przełamać. W skrajnych przypadkach, chociaż może to brzmieć dziwnie, posiadanie wirtualnego przyjaciela tej samej orientacji seksualnej może bardzo pomóc w odreagowaniu całego napięcia psychicznego.


Mam 22 Lata. Często się onanizuję. Oglądam Porno z facetami. Co mam Zrobić żeby to znikło.
Chłopak z dużego miasta – w ankiecie zaznaczył, że bardzo mu to przeszkadza w życiu.

Trudno na podstawie tego powiedzieć w czym tak naprawdę tkwi problem. Na pierwszy rzut oka brzmi to jak dość rozpaczliwe wołanie: „nie chcę być homo!”. Z psychologicznego punktu wiedzenia myślenie o swojej orientacji seksualnej w kategoriach „Boże, tylko, żebym nie był gejem!”, jest bardzo szkodliwe. Warto w takiej sytuacji spróbować zmienić perspektywę i pomyśleć, że nie ważne jakiej jest się orientacji seksualnej, przecież i tak można być zajebistym człowiekiem. Innymi słowy, kłania się problem samoświadomości i samoakceptacji (fundamenty poczucia własnej wartości). Pisałem o tym szczegółowo tutaj.


estem homoseksualny. Aczkolwiek nie wstydzę się tego ale nie obnoszę się z tym. Żyję z facetem od kilku miesięcy i dobrze mi z tym. Wstydzę się jedynie tego jak nasz kraj i nasze społeczeństwo podchodzi do mniejszości seksualnych. Homofobia jest obrzydliwa i to Ci którzy ją uprawiają mają wstydliwy problem ale nie Ci którzy żyjąc w związku homoseksualnym chcą normalnie żyć jak każdy inny człowiek, Bo chyba każdy ze mną się zgodzi, że szczęście należy się każdemu…”
Facet w wieku 26-30 lat, mieszkający na wsi.

Można?


Wiem, że część tematów które mam zamiar opisać już poruszałeś. Ale chciałbym przedstawić swoje problemy. Mam 22 lata. Chym, od czego by tu zacząć. Może od tego (co już przedstawiłeś w pierwszej odsłonie ankiety), że ja chyba też jestem gejem. Lubie się patrzeć na gejowskie filmy, a jak chodziłem do obiektów sportowych (zajęcia wf, basen czy siłownia), lubiłem się patrzeć na mężczyzn i na ich ciała. Byłem już na spotkaniach z gejami. Powiedziałem dwóm koleżankom (może nawet przyjaciółkom), że jestem bi. Zaakceptowały to. Dalej przyznawać się im boje.
Facet mieszkający w dużym mieście, daje 4 na 5 w skali jak mu ten problem przeszkadza w życiu.

Tak jak widać, łatwiej jest powiedzieć, że jest się bi – nie tylko przed sobą ale również przed innymi. Ten wątek z przypatrywaniem się facetom na siłowni, w szatni etc. jest ciekawy. W pewnym sensie pokazuje to bezwarunkowe odruchy, tak samo jak facet hetero bez zastanowienia obraca się za ładną kobietą na ulicy. Z drugiej strony nie warto przesadzać tutaj, bo może to też czasami być, dość częsta męska przypadłość, jaką jest chęć… porównywania się.


Sam nie wiem czy jestem Homo czy Hetero. Lubie dziewczyny ale przy masturbacji oglądam TYLKO filmy z facetami. Ukrywam to i jak masturbuje sie z bratem to przy filmikach jakie on wybral czyli oczywiscie jakies z kobietami ale wtedy patrze sie tylko w męzczyzn
Chłopak w wieku poniżej 18 lat

W tym wieku traktowałbym to raczej jako coś z kategorii „przygody homoerotyczne”. Chociaż brzmi to dość podejrzanie brzmi, że robisz to często z bratem. Zdecydowanie w tej wypowiedzi jest za mało informacji, żeby coś więcej sensownego powiedzieć.

Orientacja seksualna – podzielcie się swoimi doświadczeniami anonimowo

Jeśli chcecie to dodawajcie komentarze pod tym tekstem i dzielcie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat orientacji seksualnej. Z pewnością dla osób borykających się z identyfikacją własnej tożsamości seksualnej świadomość, że są inni ludzie, którzy mieli podobnie jest bardzo wartościowa. Każda informacja i doświadczenie może być pomocne. Ja ze swojej strony będę czuwać nad kulturą dyskusji poniżej. W ostateczności możecie też pisać do mnie ale ostrzegam, że mam bardzo wiele na głowie (nie włosów :D) i mogę nie być w stanie odpisać szybko.

Dzięki, Tomek. :)

Zobacz przebieg dyskusji

Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...