X
Ciekawostki o penisie

13 ciekawostek o penisie, których nie przeczytasz na Wikipedii

2019-05-06

Penis, prącie, człownek… zdaje się, że ten narząd ma najwięcej synonimów w języku polskim (i pewnie nie tylko w polskim). Penisy od wieków odgrywały dużą rolę w kulturze. Tzw. „kult falliczny” lub inaczej „fallicyzm” (czyli czczenie bogów płodności, których głównym symbolem było prącie we wzwodzie) towarzyszył ludzkości od zarania dziejów. Za przykład może posłużyć chociażby egispski bóg Min lub grecki bóg Priap.

Bogowie falliczni - egipski bóg Min i grecki bóg Priap
Egipski bóg Min (po lewej) i grecki bóg Prian (po prawej). © Źródło (wiki commons – zdjęcie 1, zdjęcie 2).

1) Penis czyli ogon

Słowo penis pochodzi z łaciny i oznacza dosłownie „ogon”. Zaś łaciński „fallus” stosowany był raczej do określania artystycznych przedstawień ludzkiego prącia.

2) Nie sikaj w Amazonce

W dorzeczu Amazonki żyją pasożytnicze ryby Wandelie. Znane są przypadki kiedy ta ryba wpływała do cewki moczowej większych ssaków (w tym ludzi). Prawdopodobnie wabi ją mocznik. Kiedy dostaje się do cewki moczowej nie może jej opuścić ponieważ ma ostre kolce. W ten sposób umiera wewnątrz cewki moczowej, a jedynym ratunkiem jest wówczas zabieg chirurgiczny.

3) Palenie papierosów może skrócić długość penisa

Jak wiadomo erekcja następuje na skutek dopływu krwi do ciał jamistych w prąciu. Palenie papierosów wpływa na zawężanie się tętnic, co może ostatecznie skutkować gorszym przepływem krwi. Ostatecznie skutek może być taki, że penis w trakcie erekcji będzie krótszy nawet o 1cm.

4) Płetwal błękitny jest rekordzistą

Płetwal błękitny to ssak o największym penisie. Może mieć on rozmiar w trakcie erekcji nawet do 2,4 metra (przy obwodzie do 35cm)! Jego jądra ważą nawet do 68kg i mogą wyprodukować w trakcie jednego wytrysku około 16 litrów nasienia.

5) Napletek ratunkiem dla ofiar poparzeń

Z jednego napletka (usuniętego w trakcie obrzezania) można wyhodować nawet 23 tysiące metrów kwadratowych skóry, którą potem używa się by pomóc ofiarom poparzeń.

6) Niektórym to dobrze…

Około jeden mężczyzna na 400 jest na tyle gibki, żeby móc samemu zrobić sobie dobrze ustami.

7) Częstotliwość erekcji

Przeciętny facet ma w ciągu dnia 11 erekcji i 9 erekcji w trakcie snu. Co daje jakieś 7300 erekcji rocznie. Poza tym każdy mężczyzna ma w życiu średnio około 7000 tysięcy wytrysków (z czego średnio 2000 pochodzi z masturbacji).

8) Diphallus

To rzadkie schorzenie, które objawia się posiadaniem dwóch penisów. Szacuje się, że na świecie żyje zaledwie 100 facetów z dodatkowym prąciem. Zazwyczaj jednak tylko jeden z tych organów jest w pełni ukształtowany (i częściowo funkcjonalny).

Aczkolwiek czasami zdarza się, że drugi penis funkcjonuje zupełnie normalnie. W internecie jest dość znana postać mężczyzny, który publicznie chwali się swoim podwójnym penisem. Jego pseudonim to „Double Dick Dude” (na Twitterze prowadzi konto @DiphallicDude). W sieci można znaleźć nawet listę często zadawanych mu pytań. Przykładowo można się stamtąd dowiedzieć, że oba penisy funkcjonują zupełnie normalnie: obydwoma może sikać i mieć wytrysk (nie mówi czy jednocześnie). Do tego twierdzi, że kiedy dojdzie jednym z penisów, to spokojnie może brać się za drugiego i wtedy pierwszy ma czas, żeby wypocząć i tak może powtarzać to kilka godzin. Zdjęcie możecie zobaczyć poniżej klikając w przycisk (na wszelki wypadek nie chciałem nikogo szokować).

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć zdjęcie od „Double Dick Dude” (tylko dla dorosłych i na własną odpowiedzialność).

9) Koro

To zaburzenie psychiczne dotykające najczęściej mężczyzn na Dalekim Wschodzie. Koro objawia się swoistą histerią lub paniką na punkcie zniknięcia penisa. Osoba, która cierpi na to schorzenie ma wrażenie, że jej penis zaczyna coraz bardziej chować się w brzuchu aż ostatecznie zniknie. Oczywiście nie znajduje to potwierdzenia w rzeczywistym stanie rzeczy.

10) Rekordowy strzał

Aż trudno w to uwierzyć, że ktoś notuje takie rekordy. Rekordzistą jeśli chodzi o „rozrzut wytrysku” jest niejaki Horst Schultz, którego nasienie poszybowało na odległość 5,71m.

11) Przedchrześcijańska symbolika penisa i jego rola w kulturze

Poganie traktowali penisa jako symbol kreatywności, jako łącznika między sacrum i profanum, oraz jako pośrednika między cielesną i duchową ekstazą.

Ciekawie przedstawia się w tym kontekście egipski bóg Atum, który miał rzecz: „Jam stworzył całe życie. Moja pięść stała mi się małżonką. Kopulowałem z moją dłonią”. Innymi słowy akt masturbacji tego bóstwa był postrzegany jako święty i jako stworzenie życia na Ziemi.

Oczywiście w religii mojżeszowej znajdziemy też różne smaczki związane z penisem. Nie trzeba chyba nikomu opowiadać o obrzezaniu (które kompletnie przeraziło Greków), któremu każdy Żyd musi się poddać 8 dnia życia. Ciekawostką jest natomiast następujący cytat z Księgi Powtórzonego Prawa (roz. 23, wers 2): „Nikt, kto ma zgniecione jądra lub odcięty członek, nie wejdzie do zgromadzenia Pana”.

W związku z tym napomnieniem przed wejściem do Świątyni należało okazać swoje precjoza. To zresztą prowadzi nas do innego ciekawego historycznego faktu, który można znać z serialu lub książki „Rodzina Borgiów”. Nowo wybrany papież musiał poddać się próbie „testis et pendentes” („jądra i wisiorek”). Siada w tym celu na specjalnym krześle z dziurą jak w latrynie, a pewien młodzian wkłada dłoń w dół i sprawdza czy aby nowy papież jest mężczyzną i czy wszystko jest na swoim miejscu. Żeby było jeszcze ciekawiej – kiedy kontrola dobiega końca, to ów młody człowiek rzecze: „Habet duos testiculos et bene pendentes”, co znaczy, po prostu: „Ma dwa jądra i dobry wisiorek”. Oczywiście towarzyszy temu nabożny i śmiertelnie poważny wyraz twarzy. W serialu oczywiście wszyscy dookoła się śmieją, bo Rodrigo Borgia ma przecież dwóch nieślubnych synów i córkę… Nie jest jednak w 100% pewne czy taki obyczaj faktycznie był kultywowany. Niemniej jednak ryciny taka jak ta poniżej skłaniają raczej do wiary w ten proceder.

Próba testis et pendentes
Próba „Testis et pendentes” (XVII-wieczna rycina)

Istnieją także podania, że władcy starożytnych plemion zjadali penisy swoich poprzedników, żeby wchłonąć ich siły duchowe. Rzymianie zaś mieli nawet święto państwowe (tzw. Liberalia – 17 marca) w trakcie, którego czcili pierwszy wytrysk swoich synów.

12) Król Fatefehi z Tonga

Utrzymuje się, że ten król jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę rozdziewiczonych kobiet. Podobno w latach 1770-1784 zrobił to z 37800 niewiastami.

13) Koniec nadziei

Penis rośnie do około 20-go roku życia. Potem nie ma już szans na jego naturalny wzrost.

Bonus dla ciekawskich

Zastanawialiście się kiedyś jaki rozmiar penisa jest idealny według kobiet? Przeprowadzano na ten temat badanie, o którego wynikach możecie przeczytać tutaj.

Źródło zdjęcia głównego (CC) Flickr.Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...