Jak wybrać buty męskie na jesień i zimę?
Wybór zimowego obuwia to poważna sprawa. Otóż mało osób zdaje sobie sprawę, że częstsza zachorowalność na przeziębienia zimą wcale nie wiąże się z niskimi temperaturami. Główną przyczyną jest to, że w tym okresie ludzie częściej gromadzą się w zamkniętych pomieszczeniach i zarażają się nawzajem. Jeśli chodzi o działanie zimna, to wedle stanu wiedzy współczesnej medycyny, tylko wyziębienie stóp i głowy stanowi zagrożenie złapania przeziębienia. Dlatego właśnie, żeby przeżyć zimę w zdrowiu, szczęściu i pomyślności warto dobrze przemyśleć zakup porządnych i ciepłych butów. Zawsze wydawało mi się to oczywistą sprawą, ale ciągle widuję na ulicach osoby, które pomykają w płytkich butach, stopkach i z podwiniętymi nogawkami przy temperaturze bliskiej zera. Być może po prostu chcą być chorzy i załapać się na trochę wolnego?
Co brać pod uwagę przy wyborze butów zimowych?
Po pierwsze buty zimowe powinny mieć odpowiednią wysokość (sięgać przynajmniej do kostek), rzecz jasna chodzi o to, żeby śnieg i woda nie przedostawały się do wnętrza buta z góry. Tym sposobem wszelkie trampki, mokasyny i cały asortyment niskich butów odpada natychmiastowo. Kolejną istotną sprawą jest podeszwa buta. Trzeba mieć świadomość, że zimą obuwie jest o wiele bardziej narażone na różnego rodzaju czynniki, które mogą je zniszczyć (woda, sól, temperatura). Innymi słowy podeszwa powinna być gruba i solidna. Często buty mimo spełniania tego kryterium nie muszą wcale zapewniać wystarczającej izolacji przed zimnem. Z tego powodu warto też zaopatrzyć się we wkładki ocieplające do butów (bez problemu można je znaleźć w każdym sklepie z obuwiem). Nie jest to wielki koszt (tak do 30zł), a dzięki niemu można zaoszczędzić sporo zdrowia i co za tym idzie – pieniędzy wydanych na leczenie. Oczywiście istnieją też droższe modele (nawet po 200zł), które oferują cuda na kiju. Zazwyczaj wkładki mają też (przynajmniej w zamyśle) zapobiegać rozwojowi bakterii wewnątrz obuwia. Sporo produktów tego typu znajdziecie tutaj.
Kolejną bardzo pożyteczną cechą obuwia na zimę jest „futerko” we wnętrzu buta. Na początku można pomyśleć, że to tylko taki bajer, żeby fajnie to wyglądało, ale w rzeczywistości znacznie polepsza to i komfort noszenia i właściwości ocieplające buta. Nie brałbym jednak tego czynnika za najbardziej istotny, zawsze można sprawę załatwić dobierając odpowiednie skarpetki. Przy dwudziestostopniowych mrozach nie wahałbym się nawet ubrać dwóch par skarpetek, serio. :) Poniżej buty, które sam kupiłem w tamtym roku na zimę. Co prawda nie widać wewnętrznego „futerka”, ale w rzeczywistości spełniają wszystkie warunki, które opisałem powyżej. Kupiłem je w Street czy jakoś tak – nie miałem pewności co do ich jakości, ale na razie spisywały się bez zastrzeżeń. Co prawda kupowanie butów z tego typu zapięciem może być bardzo ryzykowne, bo dość łatwo jest taki zamek zepsuć, a samemu praktycznie bardzo ciężko go naprawić.
Nie pamiętam ceny tych butów, ale myślę, że było to w okolicach 300zł. Zresztą jak to mawia powiedzenie ludowe „Polaków nie stać na tanie rzeczy”. W przypadku butów jest to sprawa bezdyskusyjna. Po prostu tani but na 99% rozleci się po bardzo krótkim czasie użytkowania, a but drogi posłuży przez lata. Oczywiście są wyjątki, najbardziej znaną marką, która już w sumie słynie ze sprzedawania butów, które rozlatują się niesamowicie szybko jest Venezia. Znam osobę, która pracowała w jednym z salonów, a także kilka osób, które tam kupowały i zawsze słyszałem to samo – te buty są cholernie drogie i się rozlatują. Dlatego ważne jest, żeby gdzieś zachować sobie paragon ze sklepu, w którym kupujemy obuwie (gwarancja powinna trwać 2 lata).
Pamiętajcie też o tym, że…
Osobnym wątkiem jest też kwestia pielęgnacji obuwia. Warto zawsze zaopatrzyć się w impregnat dzięki, któremu buty będą uodpornione na sól i wodę. Chociaż to już jest kompletnie osobny wątek, który może opracuję jako samodzielny tekst.
Czy kupować buty przez internet?
W życiu zdarzyło mi się kupić 3 pary butów przez internet. Za każdym razem byłem zadowolony i udało mi się prawidłowo wybrać wymiar buta. Rzeczą, którą należy się kierować przede wszystkim to długość stopy. W każdym sklepie internetowym przy danym modelu buta powinna być rozmiarówka z podaną długością stopy odpowiadającej danemu rozmiarowi. Jeśli nie macie jakiegoś nieregularnego kształtu stopy, to taka informacja powinna w zupełności wystarczyć. W ostateczności buty można zawsze zwrócić (standardem jest 30-dniowy czas na zwrot towaru).
Inną i dość cwaną opcją jest zmierzenie danego buta w salonie, a potem szukanie takiego modelu w internecie po niższej cenie. Przy czym wymaga to sporo zaangażowania.
Skóra sztuczna czy naturalna?
Oto jest pytanie – często mające charakter wręcz ideologiczny. W każdym razie sprawa wygląda tak: skóry naturalne różnią się o tych sztucznych przede wszystkim ceną (są droższe) oraz tym, że przepuszczają powietrze (mają pory). Skóry sztuczne w związku z tym absolutnie nie nadają się na okres kiedy jest ciepło, w warunkach jesienno-zimowych zaś mogą spełniać swoje zadanie. Do tego skóry sztuczne dają o wiele więcej możliwości jeśli chodzi o kształtowanie faktury i koloru materiału. Uważa się również, że skóry naturalne mają lepszą trwałość. Rzecz jasna kwestia jakości danej skóry naturalnej to bardzo obfity temat, jedno jest pewne z dobrą jakością musi iść także wyższa cena.
Przykładem ekskluzywnej skóry, której używa się do produkcji butów jest cordovan (skóra z końskiego zadka :)).
Dokładniejsze informacje na temat poszczególnych rodzajów skóry naturalnej znajdziecie poniżej (wraz z przykładowymi modelami obuwia).
Przykładowe modele butów męskich na jesień i zimę
Buty męskie zamszowe
Zamsz ma to do siebie, że ma bardzo ciekawą meszkowatą fakturę, jest dość elastyczny i jak każda skóra naturalna przepuszcza powietrze. Barwiony może niestety farbować (najmniejsze ryzyko istnieje w przypadku jasnych odcieni). Zamsz z dwoiny bydlęcej jest grubszy niż inne odmiany ze skór jagnięcych, cielęcych i świńskich.
Buty męskie z nubuku
Nubuk ma matową fakturę i dość łatwo jest brudzi, co sprawia, że jest to dość kłopotliwy materiał w pielęgnacji. Buty z nubuku trzeba często czyścić.
Buty męskie ze skóry licowej
Skóry zwierzęce rozcina się zazwyczaj na dwie warstwy, ta grubsza i trwalsza to właśnie skóra licowa. Jej powierzchnia jest dość gładka, tak samo jak każda inna skóra naturalna przepuszcza powietrze.
Post scriptum
Buty ze zdjęcia na grafice głównej pochodzą z Fancy (więcej o tym serwisie pisałem tutaj). Model po lewej tutaj, a drugi tutaj.
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Kurtki skórzane, nieśmiertelny atrybut męskiego stylu
Męska kurtka skórzana ma swoją długą historię. Za kilkanaście lat stuknie jej 100 rocznica "urodzin". Początkowo przeznaczona była jedynie dla motocyklistów,...
CZYTAJ DALEJ...Męska moda plażowa, wczoraj i dziś
Moda męska plażowa to stosunkowo nowa koncepcja (i znacznie młodsza od samej mody). Przez wieki ludzie korzystali z uroków mórz, rzek i jezior, tak jak ich natu...
CZYTAJ DALEJ...Podręcznik stylu dla mężczyzn, pozycja obowiązkowa w mę...
Mam dla Was dobrą wiadomość, to będzie recenzja książki, którą naprawdę warto mieć w swoich zbiorach. Otrzymałem ją dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackie...
CZYTAJ DALEJ...Tytanowy I.N.O.X. – zegarek, który przetrwa spotk...
Już po raz drugi mam okazję testować zegarek szwajcarskiej marki Victorinox. Tym razem jest to model I.N.O.X. Professional Diver Titanium, który podobnie jak in...
CZYTAJ DALEJ...10 cudownych męskich zegarków w mniej cudownych cenach
Choć teoretycznie zadaniem zegarka jest odmierzanie czasu, to tak naprawdę każdy facet wie, że za tym dodatkiem do ubioru kryje się coś więcej. Z zegarkiem może...
CZYTAJ DALEJ...Jak dobierać i łączyć ze sobą kolory?
Tematyka łączenia ze sobą kolorów jest niesamowicie bogata. Istnieje dość spora baza teoretyczna, która pomaga w dobieraniu kolorów poszczególnych elementów ...
CZYTAJ DALEJ...