X
Dobieranie kolorów garderoby

Jak dobierać i łączyć ze sobą kolory?

2017-06-26

Tematyka łączenia ze sobą kolorów jest niesamowicie bogata. Istnieje dość spora baza teoretyczna, która pomaga w dobieraniu kolorów poszczególnych elementów garderoby oraz dostosowaniu ich np. do karnacji, koloru włosów, zarostu, czy nawet koloru oczu. W tym tekście przedstawię najbardziej elementarne informacje, które należy traktować jako luźne wskazówki. Dobieranie kolorów jest sztuką, która wymaga wyczucia i odwagi do eksperymentowania. Zaś ramy teoretyczne są w stanie jedynie wskazać kierunek.

Podstawowe zasady i wskazówki w dobieraniu kolorów

Męska stylizacja powinna być zbudowana na bazie trzech kolorów – tak brzmi klasyczna zasada. Oczywiście nie jest ona żadnym bezdyskusyjnym wyznacznikiem dobierania kolorów. Jednakże warto trzymać się tej zasady na początku przygody z zabawą kolorami. Dlaczego właśnie trzy kolory? Dlatego, że stanowią one złoty środek między stylem monochromatycznym, a ubieraniem się w „pstrokaty” sposób. Połączenie trzech kolorów pozwala na stworzenie stylizacji, która z jednej strony nie będzie zbyt nudna, a z drugiej nie będzie zbyt szalona. Dlatego właśnie warto zacząć eksperymenty z kolorami od trzymania się tej zasady. Poniżej dwa proste przykłady.

Jeśli komuś zależy na tym, żeby absolutnie nie popełnić jakiegoś błędu kolorystycznego (bo np. nie ma ochoty eksperymentować w trakcie rozmowy o pracę) to do zasady trzech kolorów może skorzystać z klasycznych (i „bezpiecznych”) męskich kolorów, czyli: odcienie granatu, odcienie szarości i biel, odcienie brązu, bordowy, ciemna zieleń (oliwkowa).

Zaś osoby, dla których takie trzykolorowe stylizacje wydają się zbyt nudne mogą spróbować do trzech kolorów dodać czwarty na zasadzie delikatnego lub mocnego akcentu. Można to zrobić na różne sposoby, w formalnych stylizacjach np. poprzez wybranie poszetki lub krawata w wyrazistym kolorze. Przykłady poniżej.

Męska stylizacja 3 kolory plus akcent
Męska stylizacja 3 kolory plus akcent
Męska stylizacja 3 kolory plus akcent
Męska stylizacja 3 kolory plus akcent

Teoria kolorów i schematy kolorystyczne

W poprzedniej części tego tekstu zarysowałem w jaki sposób jakościowo łączyć ze sobą kolory. Jednakże pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie – które kolory ze sobą łączyć i w jaki sposób? Do tego właśnie przydatna będzie podstawowa wiedza z zakresu teorii kolorów.

Podstawowym narzędziem służącym do budowania palet kolorów (także np. w designie stron internetowych) jest koło kolorów, do którego stosuje się różne reguły. Np. reguła kolorów dopełniających się, będzie podawać po prostu kolory kontrastowe; reguła triady będzie zaznaczać trzy kolory na kole w taki sposób, że utworzą one wierzchołki trójkąta równobocznego. Istnieje wiele aplikacji, które pomagając budować palety kolorów. Jednym z nich jest np. Adobe Kuler (działa on-line i jest darmowa). Warto chociaż przez chwilę pobawić się tym narzędziem.

Schematy kolorystyczne - dopełnienie i triada
Przykładowe schematy kolorystyczne zaznaczone na kole kolorów: dopełnienie (po lewej) i triada (po prawej).

Jak praktycznie wykorzystywać koło kolorów i reguły? Rzućmy chociażby okiem na powyższy schemat dopełnienia. Widać na nim, że kolorem dopełniającym do niebieskiego jest pomarańczowy. W praktyce można tę informację wykorzystać np. dobierając do niebieskiego garnituru pomarańczową muszkę i/lub poszetkę. Tego typu połączenie można zobaczyć np. tutaj (Mr. Vintage dla Lancerto).

Zastosowanie triady jest już o wiele trudniejsze w praktyce. Jeśli jako jeden z kolorów wybierzemy różowy… to w triadzie znajdą się również odcienie niebieskiego oraz brązu. W praktyce mogłoby to wyglądać jak na poniższym zdjęciu.

Stylizacja męska - triada kolorystyczna

Podsumowanie

Na początku pracy z kolorami warto posługiwać się „zasadą trzech kolorów” lub stawiać na monochromatyczne stylizacje, które przełamiemy jednym żywym kolorem (ostatnio np. w typowym streetwearze bardzo popularnym motywem jest do czarnej stylizacji dodać czerwone obuwie). W poszukiwaniu bardziej zaawansowanych zestawień kolorystycznych warto posługiwać się paletami kolorystycznymi, które stosują różne reguły na kole kolorów. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na wykorzystanie bogatszej palety kolorystycznej to raczej powinno się wybrać jeden kolor dominujący. Reguła ta dotyczy się zwłaszcza ciepłych i żywych kolorów – ich duże nagromadzenie jest raczej niewskazane w męskich stylizacjach (chociaż oczywiście nikt nie może tego zakazać).

Wpis ten powstał przy współpracy z marką Lancerto.Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Kurtki skórzane, nieśmiertelny atrybut męskiego stylu

Męska kurtka skórzana ma swoją długą historię. Za kilkanaście lat stuknie jej 100 rocznica "urodzin". Początkowo przeznaczona była jedynie dla motocyklistów,...

CZYTAJ DALEJ...

Męska moda plażowa, wczoraj i dziś

Moda męska plażowa to stosunkowo nowa koncepcja (i znacznie młodsza od samej mody). Przez wieki ludzie korzystali z uroków mórz, rzek i jezior, tak jak ich natu...

CZYTAJ DALEJ...

Podręcznik stylu dla mężczyzn, pozycja obowiązkowa w mę...

Mam dla Was dobrą wiadomość, to będzie recenzja książki, którą naprawdę warto mieć w swoich zbiorach. Otrzymałem ją dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackie...

CZYTAJ DALEJ...

Tytanowy I.N.O.X. – zegarek, który przetrwa spotk...

Już po raz drugi mam okazję testować zegarek szwajcarskiej marki Victorinox. Tym razem jest to model I.N.O.X. Professional Diver Titanium, który podobnie jak in...

CZYTAJ DALEJ...

10 cudownych męskich zegarków w mniej cudownych cenach

Choć teoretycznie zadaniem zegarka jest odmierzanie czasu, to tak naprawdę każdy facet wie, że za tym dodatkiem do ubioru kryje się coś więcej. Z zegarkiem może...

CZYTAJ DALEJ...

Jak dobierać i łączyć ze sobą kolory?

Tematyka łączenia ze sobą kolorów jest niesamowicie bogata. Istnieje dość spora baza teoretyczna, która pomaga w dobieraniu kolorów poszczególnych elementów ...

CZYTAJ DALEJ...