X
Strój wieczorowy, koktajlowy, business casual… Czyli jak rozumieć kod ubioru?

2014-11-03

W końcu w życiu każdego mężczyzny musi przyjść ten moment. Dostajesz zaproszenie na bal, galę, bankiet… i czytasz „obowiązuje strój koktajlowy” albo „strój wieczorowy”. Jeśli wcześniej nie bywałeś na salonach to takie sformułowanie zabije Ci ćwieka. Teraz wielka chwila: dowiemy się o co chodzi.

Poniżej omówię najważniejsze „kody ubioru”, z którymi możesz spotkać się w zaproszeniach na różne uroczystości. Niemniej jednak opis ten będzie dość lakoniczny, bo moim celem jest dać jedynie pewien obraz sytuacji. Tak naprawdę każdy z tych „kodów” nadaje się na omówienie w osobnym tekście. Mało tego: sam smoking, o którym będzie tu między innymi mowa, mógłby być tematem do wielu tekstów.

Bez smokingu i kilku innych dodatków ani rusz

Poniżej lista wszystkich elementów, które będą Wam do szczęścia potrzebne. Oczywiście ich zakup wymaga czasu i pewnych nakładów pieniężnych. Najważniejsze jest jednak czego szukać. Starałem się opracować to w jak najprostszej, rysunkowej, formie. Nie wspominam o garniturze i krawacie, bo zakładam, że te elementy garderoby każdy ma już w jakimś stopniu ogarnięte (chociaż w minimalnym).

mankiety_francuskie
Biała koszula (najlepiej z lekkiej bawełny) koniecznie z francuskimi mankietami (specyficzne zakończenie rękawa – jak na zdjęciu powyżej).
 
smoking_klapy_w_szpic
Smoking jedno lub dwurzędowy w czarnym lub ciemnogranatowym kolorze (tzw. midnight blue). Smoking też powinien mieć koniecznie klapy w szpic (jak na zdjęciu). Jeśli pokusicie się na klapy otwarte to będziecie wyglądać jak… kelner.

Zdjęcie po prawej u góry przy okazji pokazuje dwa inne istotne elementy, a mianowicie: muchę i poszetkę (zwaną czasem niezbyt poprawnie „butonierką”).

pas_hiszpanski
Pas hiszpański. Co prawda może Wam się kojarzyć dość staroświecko, ale ten dodatek sprawi, że będziecie wyglądać bardzo elegancko.
kalsyczne_oxfordy
Lakierki albo (tak jak na zdjęciu) klasyczne oxfordy (solidnie wypastowane rzecz jasna).
 

Świetnie, mamy za sobą totalne podstawy i powinniście mieć już minimalną orientację w terenie. Teraz macie dwie możliwości: albo zaczniecie badać sprawę na własną rękę przekopując pół internetu albo poczekać aż opracuję bardziej szczegółowe teksty na temat klasycznej męskiej elegancji. Tymczasem na szybko przechodzimy do meritum. Tzn. jak rozumieć dane sformułowanie na zaproszeniu.

Poniższa tabelka powinna wszystko wyjaśnić.

Co jest napisane?
Jak to rozumieć?
Strój wieczorowy (black tie)
Tylko i wyłącznie smoking
Strój koktajlowy
Koszula, marynarka i krawat
Opcjonalny/alternatywny strój wieczorowy
Też smoking
Business casual
Koszula (nie polo!), żadnych butów sportowych lub dżinsów (ewentualnie chinosy)
P.B.A.B.
To w Polsce raczej rzadko spotykane. Oznacza „Please bring a bottle”, czyli przynieś butelkę (wina). Strój dowolny.

Oczywiście w razie wątpliwości należy zapytać się wcześniej organizatora imprezy co miał na myśli. Niestety nie jest tak, że każdy będzie rozumieć te pojęcia tak samo. Mało tego możecie się spotkać również z innymi określeniami i wtedy dopiero ciężko jest ogarnąć co autor miał na myśli. Pamiętam też niedawną imprezę (parapetówkę) u jednego z moich znajomych, który twierdził, że obowiązuje strój wieczorowy. Jednak wszyscy zinterpretowali to zupełnie inaczej (koszula i tyle). Przy czym to jest przykład imprezy wśród znajomych, na którą patrzy się inaczej niż na jakieś oficjalne przyjęcie.

Mamy za sobą podstawy, myślę, że informacji było na tyle, że każdy coś z tego wyniósł. Najlepsze jeszcze przed nami. :)

Tomek

podrecznik_stylu_dla_mezczyzn

Tekst powstał na podstawie książki:

„Podręcznik stylu dla mężczyzn”

Szukaj książki

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Literackim.

Wyjaśnienie odnośnie dyskusji w komentarzach

Na stronie Wydawnictwa Literackiego każda książka w przedsprzedaży jest ze zniżką 20%, a tekst powstał przed premierą książki. Stąd była rozbieżność cenowa. Dlatego teraz cena dla Was uległa zmianie na taką jak w przedsprzedaży i Pocztą Polską macie darmową wysyłkę. :) PS Już po promocji, dodałem link do porównywarki cenowej dla zainteresowanych.Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...