X
jak nosic pomaranczowe ubrania

Jak nosić pomarańczowe ubrania?

2014-05-18

Pomarańczowy to trudny i niezwykle wyrazisty kolor. Najprawdopodobniej zdecydują się na niego tylko mężczyźni, którzy są wyjątkowo pewni siebie. Jednakże jakimi zasadami się kierować, żeby nosząc pomarańczowy nie wyglądać komicznie?

Szczypta historii

Na pierwszym roku studiów mieszkałem z trójką kolegów z liceum. Jeden z nich nosił pomarańczowe spodnie i koszulę. Niedawno go spotkałem z żoną i dzieckiem. To a propos domniemanego związku koloru spodni z orientacją seksualną. Nota bene – kiedyś pożyczyłem od niego te spodnie i koszulę i w takim stroju poszedłem na egzamin ustny z analizy matematycznej – było wesoło. :D Nawiasem mówiąc – obczajcie sobie też np. tę stylizację mojego kolegi Łukasz Podlińskiego (100% hetero – serio).

Druga sprawa, co do tego, że „kiedyś mężczyźni coś tam coś tam”. To rzućcie okiem poniżej jak panowie ubierali się w XVII wieku.

moda meska w XVII wieku

Pozostawiam te zdjęcia do kontemplacji wszystkim filozofom, orędującym za tezą, że w tzw. „naszych czasach” mamy do czynienia z upadkiem męskości.

Komu pasuje pomarańczowy?

Czerń i odcienie szarości pasują praktycznie każdemu. Z każdym innym kolorem pojawia się sporo problemów. Nie chodzi tylko o to do kogo to będzie pasować, ale i z czym to nosić, żeby nie wyglądać jak choinka. Dobrze mieć zawsze w głowie „zasadę warstw”. Wyobraźcie sobie, że rysujemy prostokąt, na którym po kolei umieszczamy kolejne kolory, które pojawiają się w danej stylizacji (z uwzględnieniem kolory włosów i części ciała, które są odsłonięte. Na poniższym zdjęciu macie przykład.

zasada_warstw

Co widać na tym zdjęciu? Po pierwsze górna, środkowa i dolna warstwa (włosy, pasek, buty) są w podobnych kolorach. Nie jest to oczywiście konieczne do szczęścia, ale daje efekt harmonii kolorów. Kolejną rzeczą jest kolor dominujący (czyli rzecz jasna pomarańczowy), który w tym przypadku współgra z karnacją skóry mężczyzny na zdjęciu. Pozostał nam jeszcze kolor „uzupełniający”, czyli granat. Który wypełnia kompozycję jako kontrastowy do pomarańczowego – dzięki niemu ten jaskrawy i wyróżniający się kolor został nieco stonowany i udało się uniknąć „efektu choinki”.

Stąd też (nie jest to zasada absolutna), żeby komuś pasował pomarańczowy element stylizacji, to powinien on współgrać z karnacją skóry. Zatem w pomarańczowym najbardziej do twarzy będzie osobom o „marchewkowej” karnacji (nie za jasnej i nie za ciemniej). Do tego ważną rolę odgrywa tutaj też kolor włosów – ciemne będą idealne (w tym ciemny blond), natomiast jasny blond i rudy nie będą się dobrze komponować z pomarańczowym.

Oczywiście pomarańczowy ma swoje różne odcienie i istnieje tu spore pole do popisu w dobraniu takiego, który będzie najlepiej odpowiadał danej osobie.

Z jakimi kolorami łączyć pomarańczowy?

pomaranczowa stylizacja

Tak jak napisałem w poprzednich akapitach między wierszami – optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kontrastowego koloru jakim jest granat (czarny też da radę). Pozwoli to na stonowanie dominującej pomarańczy. Rozwiązanie polegające np. na wybraniu marynarki i spodni w kolorze pomarańczowym będzie ekstremalnie ryzykowne i myślę, że taka kompozycja nadaje się jedynie na wybiegi mody jako forma eksperymentu.

Chociaż jeśli ktoś by potrafił ubrać się w całości na pomarańczowo tak, żeby to mu pasowało to czemu nie. :) Ale ogólnie rzecz biorąc jest to dość trudne i mało kto czułby się w tym komfortowo. Pisałem na samym początku o tym jak poszedłem w takiej stylówce na egzamin ustny parę lat temu – ludzie w tramwaju patrzyli na mnie jak na szaleńca. W sumie to tylko ludzie i co im do tego, ale sam na co dzień nie odważyłbym się tak chodzić.

Inne opcje kolorystyczne należy opierać ciągle na tej samej zasadzie – tłumieniu dominującej pomarańczy. Tzn. można próbować szarości (ewentualnie bieli), różnych ocieni niebieskiego lub brązu. Do tego w pasie górnym, środkowym i dolnym warto mocno stanąć za granatowym i czarnym. Poniżej kilka przykładowych stylizacji.

Pomaranczowe stylizacje meskie
 
Pomaranczowe stylizacje meskie

Szukaj pomarańczowych ubrań

pomaranczowe koszule meskie
Pomarańczowe koszule
szukaj
pomaranczowe t-shirty
Pomarańczowe T-Shirty
szukaj
pomaranczowe bluzy
Pomarańczowe bluzy
szukaj

Pozdro, Tomek. :)Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...