
Jacuzzi vs higiena
Zanim przejdę do kwestii higieny w jakuzzi i prezentacji kilku faktów na ten temat, chciałbym zacząć wesołym akcentem. Poniżej scenka z The Big Bang Theory na ten temat. :) W każdym razie nie polecam lektury całości w trakcie posiłku.

Na temat jacuzzi zrobiło się trochę głośno w zachodnim internecie po publikacji na serwisie The Huffington Post (tutaj link do artykułu). Padają w nim między innymi kluczowe słowa profesora Charlesa Gerba z Uniwersytetu w Arizonie.
„The average bather has about a tenth of a gram of feces in his gluteal fold, which is a nice way of saying butt crack,” Gerba says. That means with five people, „you have a tablespoon of poop in the hot tub.”
Chodzi głównie o ostatnie zdanie, które mówi, że 5 osób w jacuzzi = 1 łyżeczka kupy…
Większość osób w tym momencie zapewne powie sobie – nigdy więcej. I wcale nie ma się czemu dziwić. Z drugiej strony, to zdanie, które dobitnie obrzydza wszelkie rozrywki typu jacuzzi ciężko brać w 100% dosłownie. Zwłaszcza, że na koniec rzeczonego artykułu pojawia się konkluzja Michele Hlavsa (epidemiolog z amerykańskiego CDC), że z jacuzzi jest tak jak ze wszystkim innym dostępnym do publicznego użytku, ale należy starać się robić to z jak największym zachowaniem higieny. Tylko tutaj pojawia się pewien problem – my możemy zachowywać higienę, a inni już nie za bardzo… Zresztą sam dość często chodzę na saunę i wiem, że większość ludzi ma higienę osobistą w głębokim poważaniu. Nie mówiąc już o facetach korzystających z sauny w obcisłych kąpielówkach (chyba nie chcą mieć w przyszłości dzieci). Ale powiedzmy, że to temat z innej beczki. Oczywiście, idealnie byłoby mieć własne jacuzzi w domu i o nie dbać. Ale jeśli już komuś tak bardzo zależy, żeby dać sobie tę chwilę relaksu w ciepłej wodzie z bąbelkami, to CDC przygotowało listę porad dotyczących higienicznego korzystania z tego wynalazku (tutaj link). Poniżej moje tłumaczenie ważniejszych punktów.
Zachowanie higieny w jacuzzi
- Przed skorzystaniem z jacuzzi wymyj się pod prysznicem (żeby nie wnosić do niego brudu).
- Nie wchodź do jacuzzi jeśli masz w danym dniu rewelacje żołądkowe.
- Nie wprowadzaj do jacuzzi dzieci poniżej 5 roku życia.
- Upewnij się, że temperatura wody nie przekracza 40 stopni.
- Nie spożywaj alkoholu przed wejście do jacuzzi (to samo zresztą tyczy się sauny).
- Przed wejściem sprawdź zapach wody, jeśli śmierdzi, oraz jeśli widać brud, to nie ma sensu wchodzić.
- Jeśli Ci bardzo zależy możesz sprawdzić pH wody (i inne parametry). Nie potrzeba do tego zaawansowanego sprzętu. Więcej o tym w raporcie CDC.
- Zapytaj obsługi w jaki sposób dbają o higienę. Czy kontrolują pH i poziom chloru przynajmniej dwa razy dziennie?
Oczywiście warto też na sam koniec powiedzieć, że trudno byłoby po sto razy to wszystko sprawdzać za każdym razem kiedy chce się iść do jacuzzi. Dlatego warto po prostu znaleźć sobie jakieś zadbane miejsce, do którego będzie można wracać. I najlepiej takie, do którego nie walą tłumy ludzi (czytaj: „na basenach i aquaparkach”). Zresztą świetnym wyznacznikiem tego, czy w danym miejscu obsługa dba o higienę jacuzzi będzie najzwyczajniej w świecie poziom utrzymywanego porządku na obiekcie.
Pozdro, Tomek.

Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...
Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...
CZYTAJ DALEJ...Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...
Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...
CZYTAJ DALEJ...