X
Młody mężczyzna patrzy w telefon komórkowy trzymany w dłoni

Czy można zdradzić przez internet?

2015-01-21

W idealnym świecie żylibyśmy w idealnych związkach. Wszystko byłoby takie kolorowe i bezproblemowe, że aż rzygać by się chciało. Całe szczęście rzeczywistość nie jest idealna. Dzięki temu jest ciekawsza, a życie staje się dla nas wyzwaniem. Jeśli istnieje niebo, to nie chciałbym, żeby nie było w nim żadnych problemów, zmagań i możliwości dążenia do celu. Ale przechodząc do rzeczy. W każdej relacji między dwójką osób dochodzi do różnego rodzaju interakcji, które rzutują na jej rozwój. To oczywiste. Każdy w danym związku przyjmuje po jakimś czasie daną rolę. Czasem dzieje się to naturalnie, czasem zmusza nas do tego partner, który jest w danej relacji dominujący. Nie piszę o tym bez powodu, bo ten rozkład dominacji w związku ma krytyczny wpływ na to jak podchodzi się do zdrady. Przy czym dla jasności, przez zdradę rozumiem tutaj bardzo ogólne pojęcie, a niekoniecznie odbycie stosunku seksualnego z kimś innym. Dla ustalenia uwagi wprowadzę robocze oznaczenia: jeśli będę pisać „zdrada” to będzie mi chodziło o ogólne znaczenie tego słowa, jeśli będę pisać „zdrada*”, to będę mieć na myśli zdradę jako stosunek seksualny z inną osobą.

Tutaj pojawia się jeszcze jeden problem, ponieważ zdrada* ma też swoje różnego rodzaju interpretacje. Znam osoby, które uważają, że seks oralny, to nie seks, tylko pieszczoty. Innymi słowy, gdyby tak rozumować, to przygodna „laska” nie byłaby uważana przez nich za zdradę* (bo fellatio nie uważają za stosunek seksualny). Potem można dywagować nad tym czy stosunek seksualny „się liczy” jeśli był orgazm itd. W moim przekonaniu jednak nie ma sensu rozbijać tego pojęcia i jeśli będę mówić o zdradzie*, to na myśli będę mieć wszelkiego rodzaju przekroczenie intymności z osobą spoza związku (niezależnie od tego czy to będzie całowanie, czy ostry seks przez kilka godzin z udziałem jeszcze 10 innych osób).

Gdzie jest granica wolności w związku?

To jest pytanie, na które tak naprawdę nie da się odpowiedzieć ogólnie. Związek to żywa materia i to gdzie są nasze granice w nim zależy od tego jak je ustalimy. Nie można tego zrobić nie rozmawiając ze sobą. Istnieją związki otwarte, w których ludzie pozwalają sobie na obcowanie z innymi partnerami, ale nawet w tych związkach panują jakieś zasady, co do takiego procederu (np. nie mówimy z kim to robimy, zawsze się zabezpieczamy z obcą osobą itp.). Tak samo powinno być w klasycznych związkach. Tzn. chodzi mi tutaj o to, że jeśli np. Twoja dziewczyna uważa, że flirtowanie na imprezie ze swoją byłą, to dla niej przesada, to powinieneś się od tego wstrzymać. Ten przykład generuje już masę odnóg, np. możesz nie czuć się z takim żądaniem dobrze. Możesz też uważać, że to przesada i że przecież nie robisz niczego złego i niczego złego nie masz w planach. To jest tylko powierzchowne spojrzenie na sprawę, bo w gruncie rzeczy komunikat Twojej dziewczyny może być inny, np.: „ze mną tak nie rozmawiasz”, „na mnie tak nie patrzysz jak na nią”. Jeśli uda Ci się dotrzeć do źródła problemu to może się okazać, że uda Ci się sprawę uratować. Wystarczy albo więcej uwagi poświęcać własnej partnerce albo po prostu się z nią rozstać jeśli dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę Twoja eks bardziej Cię pociąga.

Powyższy przykład stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej. Istotne w nim jest to, że po pierwsze: ważne jest poznać granice, które wyznacza nam druga osoba w związku. Po drugie: warto postarać się zrozumieć dlaczego takie granice wyznacza. Te dwie informacje są w stanie rozwiązać problem w miarę szybko.

Jak to się ma do zdrady?

Poprzedni akapit był w gruncie rzeczy dalej wstępem do głównego tematu. Chodziło o dość szybkie pokazanie pewnych mechanizmów, które zachodzą w związku i prowadzą do wielu nieporozumień. Dziewczyna z przykładu powyżej mogła czuć się zdradzana (bez gwiazdki) i obawiać się, że dojdzie do zdrady* (z gwiazdką). W rzeczywistości mogło być tak, że ten facet po prostu gadał ze swoją eks. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje gdy przejdziemy do komunikacji przez internet (SMSy też liczę). Tutaj wyobraźnia niektórych osób jest jeszcze bardziej wybujała. Sam pamiętam jak kiedyś byłem oskarżany o zdradę na podstawie SMSa, który dostałem jakiś rok przed byciem w związku… Nic nie pomagało tłumaczenie, że przecież tam jest data.

Pamiętajcie też o tym, co pisałem na początku o osobowości dominującej w związku. Niektórzy potrafią tak sterroryzować drugą osobę swoją pewnością siebie, że jeśli nawet ma słuszne podstawy do podejrzeń, to „dominator” wywoła u tamtej osoby poczucie winy, że w ogóle śmiała wątpić w jego wierność. Osobiście radzę trzymać się jak najdalej od takich osób. Jeżeli reakcją na Wasze wątpliwości jest atak, to trzeba się poważnie zastanowić nad sensem istnienia związku. Czasem dopiero po latach ludzie zdają sobie sprawę, że byli manipulowani i „emoterroryzowani” przez swojego partnera.

Jeśli nie umiemy sobie zaufać, to po co jesteśmy razem?

To jest kluczowa część tego tekstu. Jeśli Wasz partner/partnerka przesiaduje na portalach randkowych, pisze ze swoimi eks, poznaje nowe osoby na tychże portalach i nie mówi o tym wcześniej. Nie pyta Was o zdanie. I dopiero po nakryciu mówi, że interesują go/ją tylko nowe znajomości, to ja bym nie dał temu wiary. Jeśli ta osoba narusza w Was swobodne poczucie zaufania, to ja bym sobie dał spokój. Nie można żyć w związku, w którym ciągle myśli się o tym, że on/ona może Cię zdradzać. To jest na dłuższą metę nie do wytrzymania psychicznie. Każdy SMS, każda wiadomość na Facebooku staje się wtedy powodem do podejrzeń. I często dzieje się też tak, że te podejrzenia nie raz są bezpodstawne – za to tworzą nowe kwasy w związku. Więc jeśli ktoś z kim jesteście odpierdala jakieś maniany na portalach randkowych w tajemnicy, to moim zdaniem, macie się prawo czuć zdradzeni i obawiać się, że doszło do zdrady*. Macie do tego prawo zwłaszcza jeśli, to gwałci Wasze poczucie tego jak ta relacja ma funkcjonować. Pamiętajcie jednak, że ten medal też ma drugą stronę. Każdy z nas miewa słabości i nie można po takim potajemnym randkowaniu od razu wyciągać daleko idących wniosków. Może to znak, że ta druga osoba źle czuje się w tym związku ale nie ma odwagi o tym porozmawiać? Takie pytanie na pewno trzeba zadać, chociaż nie zawsze można liczyć na jasną odpowiedź. Wtedy trzeba cisnąć i domagać się jasnych odpowiedzi. W takiej sytuacji bardzo łatwo zorientować się, że ktoś kręci.

Jeśli macie jakieś doświadczenia w tego typu „skokach w bok” przez internet, to piszcie w komentarzach. Ten tekst powstał właściwie na podstawie prośby jednego z czytelników, który właśnie czegoś podobnego doświadczył. Ja na pewno nie napisałem wszystkiego i liczę, że ktoś z Was będzie chciał się podzielić własnymi doświadczeniami i uzupełni ten teks.

TomekNajpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Trening interwałowy – spalanie tłuszczu i wytrzym...

Trening interwałowy (jak sama nazwa wskazuje) polega na przeplataniu treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o niskiej intensywności. Tego typu strat...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...