X
Najpierw wiedza, potem rzezba
Najpierw wiedza, potem rzezba
Choroby weneryczne

Wakacje życia 1999zł, kiła gratis…

Chcesz dostać prezent od Łysego? TAK NIE

Wiele osób, które prowadzi aktywny seksualny tryb życia zazwyczaj nie ma większej świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej wszelkiego rodzaju profilaktyka ogranicza się u nich do regularnych badań na wirusa HIV. Istnieje wiele placówek w Polsce, w których można zrobić anonimowo i za darmo badania na przeciwciała antyHIV. Natomiast istnieje szereg innych chorób wenerycznych, którymi można zarazić się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Poza tym niektóre z tych chorób (jak np. kiła) mogą przez lata przechodzić bezobjawowo. W ten sposób można uważać ciągle, że jest się zdrowym, robić regularnie badania na HIV i jednocześnie zarażać inne osoby chorobami, których skutki dla zdrowia mogą być tragiczne.

 

Kiedy powinieneś się przebadać?

 • Jeśli masz więcej niż jednego partnera seksualnego.
 • Jeśli uprawiałeś seks z osobą, która miała wielu partnerów seksualnych.
 • Jeśli uprawiałeś seks bez prezerwatywy (nawet oralny).
 • Jeśli dzieliłeś z kimś igłę do wstrzykiwania narkotyków.
 

Dwie spośród tych chorób zasługują na szczególną uwagę: chlamydia i kiła. Pierwsza z tego powodu, że jest niezwykle częstą chorobą przenoszoną drogą płciową. Druga zaś dlatego, że zakażenie przechodzi często bezobjawowo (lub objawy zostają niezauważone), a jej skutki mogą doprowadzić do kompletnego wyniszczenia organizmu i śmierci.

Choroby przenoszone drogą płciową - wiele osób zakażonych jest nieświadomymi nosicielami
Większość infekcji przenoszonych drogą płciową przebiega bezobjawowo przez długi czas (lub łatwo przeoczyć ich symptomy). Dlatego osoby prowadzące aktywne życie seksualne powinny regularnie się badać.
 

Chlamydia – najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową

Wedle statystyk, zakażenie chlamydią jest 10 razy częstsze niż rzeżączką. Chlamydią można zarazić się w trakcie seksu pochwowego, oralnego i analnego bez prezerwatywy. Niekonieczny jest w tym przypadku żaden kontakt z nasieniem. Objawy zakażenia to zazwyczaj: bóle w trakcie oddawania moczu, pieczenie w cewce moczowej i śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej. Trzeba też zwrócić uwagę, że te objawy wcale nie muszą wystąpić i zakażanie może przejść bezobjawowo. W około 75% przypadków objawy chlamydii znikają po około 4 tygodniach, co wcale nie oznacza, że jest się zdrowym. Powikłania w przypadku tej choroby zazwyczaj są bardziej dotkliwe dla kobiet, u mężczyzn mogą doprowadzić (choć niezbyt często) do bezpłodności. Uważa się również, że osoby chore na chlamydią są bardziej podatne na zakażenie wirusem HIV. Więcej na ten temat tutaj (ang.).

 • Zakażenia chlamydią są 10 razy częstsze niż rzeżączką.
 • W 75% przypadków objawy znikają po 4 tygodniach, co nie oznacza że jest się zdrowym.
 • Osoby chore na chlamydię są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV.

Kiła – cichy morderca

To jedna z najbardziej podstępnych chorób przenoszonych drogą płciową, wywoływana przez bakterię zwaną krętkiem bladym. Po około 2-4 tygodniach od zakażenia powstaje tzw. wrzód twardy (zlokalizowany w miejscu zakażenia). Często ta zmiana skórna zostaje niezauważona, a poza tym owrzodzenie goi się po około 6 tygodniach. Dolegliwości we wczesnej fazie zakażenia można też łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Należą do nich: zmęczenie, bóle w stawach, lekko podniesiona temperatura i bóle głowy.

Zakażenie kiłą może dojść w trakcie całowania
Do zakażenia kiłą może dojść nawet w trakcie całowania.

Ryzyko zarażenia się kiłą przedstawia poniższa tabelka. Przymiotnik „wysokie” należy rozumieć w ten sposób, że istnieje realne zagrożenie (lub że jest to jeden z częściej wymienianych sposobów zakażenia się tą chorobą).

Rodzaj aktywności seksualnej Ryzyko zakażenia
Stosunek pochwowy bez prezerwatywy Wysokie
Stosunek analny bez prezerwatywy Wysokie
Połykanie nasienia Wysokie
Rimming Wysokie
Seks oralny bez prezerwatywy Wysokie
Pocałunek Istnieje ryzyko zakażenia tą drogą jeśli zmiany chorobowe u osoby zakażonej występują w jamie ustnej
Współdzielenie sztućców itp. Brak ryzyka, krętki blade bardzo szybko umierają poza ustrojem zakażonego
Kontakt ze skórą osoby zakażonej Istnieje ryzyko zakażenia się kiłą np. poprzez kontakt ze skórą w miejscu zakażonym, ponieważ krętek blady potrafi przenikać przez mikroskopijne uszkodzenia skóry. Więc np. dotykanie miejsc intymnych osoby zarażonej kiłą zranioną dłonią może być przyczyną zakażenia. Nawet jeśli zranienie na dłoni nie jest zbyt duże.

Więcej informacji na temat kiły tutaj (ang.).

 • Kiłą można się zarazić nawet w trakcie całowania.
 • Przez lata objawy choroby mogą zostać niezauważone.
 • Kiła uszkadza układ nerwowy i krwionośny. Może powodować utratę wzroku, choroby psychiczne, uszkodzenia kości i stawów.

Fakty na temat chorób przenoszonych drogą płciową

Jak donosi raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), infekcjami przenoszonymi drogami płciowym zakaża się ponad milion osób rocznie na całym świecie (nie wlicza się w te statystyki HIV/AIDS). Zdecydowana większość tych infekcji przebiega bezobjawowo lub łatwo zignorować objawy. Osoby chore na chlamydię lub kiłę są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV (ryzyko jest co najmniej trzykrotne). Pełny raport WHO można przeczytać tutaj.

Choroby weneryczne WHO
Na podstawie raportu WHO (źródło)
 

Gdzie się badać?

Wspomniałem na początku o placówkach, w których można darmowo przeprowadzić badania na przeciwciała antyHIV (przykładowo w Warszawie znajduje się taka na ul. Chmielnej 4). Jednakże te przychodnie nie oferują badań na inne choroby przenoszone drogą płciową.

W Stanach Zjednoczonych mniej niż połowa osób w wieku 18-44 przeprowadzała testy na inne choroby przenoszone drogą płciową niż HIV. Jak mogą wyglądać analogiczne statystyki w Polsce? Możemy się tylko domyślać…

Regularne badania na choroby weneryczne
Regularne badania na obecność wirusa HIV nie mogą zostać uznane za pełną profilaktykę w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową. Jak pisałem w poprzedniej części tekstu innymi chorobami wenerycznymi jest o wiele łatwiej się zarazić niż wirusem HIV. Jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne i często zmieniasz partnerki/partnerów to pamiętaj, że nie badając się regularnie narażasz nie tylko siebie, lecz również innych.

Sam kiedyś szukałem przez jakiś czas oferty, w ramach której w prosty sposób mógłbym profilaktycznie się przebadać. Pamiętam, że wpadłem na ten pomysł po obejrzeniu brytyjskiego serialu „Korepetycje z seksu”, prowadzonego przez Annę Richardson (przy okazji gorąco polecam ten serial). Wspominała ona o pakiecie badań na choroby weneryczne, który bez problemu można zrobić w dowolnej przychodni. Jednak próżno czegoś takiego szukać w publicznej służbie zdrowia. Ostatecznie udało mi się trafić na Swisslab, który oferuje specjalny pakiet badań o nazwie „Sex Pakiet”. Obejmuje on badania na HIV, kiłę, chlamydię oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (te dwie ostatnie choroby są rzadziej przenoszone drogą płciową niż pierwsze trzy).

Kupiłem voucher na badania (oprócz „Sex Pakietu” również na badania podstawowe i hormon tarczycy) i strasznie długo zwlekałem i ich wykonaniem. Zajęło mi to dokładnie rok, czyli tyle czasu ile voucher jest ważny. Po prostu nie lubię igieł. W każdym razie, po jakimś czasie od tego badania sam Swisslab odezwał się do mnie z ofertą współpracy i ten tekst stanowi jej owoc. To najlepsza chwila w pracy blogera, kiedy firma, którą poleca się znajomym sama wychodzi z propozycją współpracy. Wracając do samych badań, w Swisslabie wygląda to mniej więcej tak. Mają około 180 punktów pobrań w całej Polsce, wybieramy pasujący nam punkt, wybieramy badania, płacimy on-line, drukujemy voucher i idziemy na badania (jest na to rok czasu). Większość badań laboratoryjnych możemy odebrać on-line. Jednakże w przypadku „Sex Pakietu” trzeba zgłosić się osobiście (zawsze tak jest w przypadku tego typu chorób). Poza tym na takie badania nie trzeba ani skierowania lekarza oraz (przynajmniej ja tak miałem) w ogóle nie czeka się w kolejkach i nie trzeba się zapisywać na konkretną godzinę i dzień, tylko przychodzi się z voucherem i po prostu oddaje próbki do badania.

Podstawowe informacje na temat usług Swisslabu

 • Wybierasz pakiet badań na stronie Swisslabu.
 • Opłacasz wybrany pakiet badań on-line.
 • Odwiedzasz laboratorium (ponad 180 placówek w całej Polsce).
 • Odbierasz wyniki badań (można to zrobić on-line ale nie w przypadku badań na choroby przenoszone drogą płciową).
 • Nie potrzebujesz skierowania na badania.
 • Nie czekasz w kolejkach.
 • Masz rok na wykonanie badania po jego zakupie.
 • Kupując w Swisslabie płacisz zawsze mniej niż w okienku laboratorium.
 

„Sex pakiet” Swisslab – kod rabatowy

Ponieważ tekst ten powstał przy współpracy z marką Swisslab, to jak zawsze w takich przypadkach jest jakiś „bonus”. W tym przypadku to kod rabatowy na „Seks Pakiet”.

Swisslab "Sex Pakiet" - kod rabatowy
Możecie kupić „Sex Pakiet” 15% taniej korzystając z kodu rabatowego „FacetemJestem”. Tutaj szczegóły na temat badania.
Najpierw wiedza, potem rzezba
Najpierw wiedza, potem rzezba

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem. Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Jak i po co przeprowadzić samobadanie jąder?

Regularne samobadanie jąder może uratować życie. Nie gwarantuje ono co prawda wczesnego wykrycia raka jądra, ale nie mamy właściwie do dyspozycji lepszego narzę...

CZYTAJ DALEJ...

33 męskie zegarki za mniej niż 500zł

Z zegarkami u facetów jest trochę tak jak z butami u kobiet: łatwo uzależnić się od ich zbierania. Mało tego, to chyba jedyny dodatek do garderoby, w którym mam...

CZYTAJ DALEJ...

Anka i Danka, zadanie z próbnej matury z matematyki, kt...

Zadanie z próbnej matury w listopadzie 2016 o Ance i Dance zrobiło mniej więcej taką samą karierę jak zadanie o ojcu i synu zbierających jabłka. Jako matematyk ...

CZYTAJ DALEJ...