X
Zastosowania bananow

8 nietypowych zastosowań bananów

Zanim przejdę do tajemniczych zastosowań bananów, to chciałbym na początku przedstawić trochę ich „standardowych” właściwości odżywczych. Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że łacińska nazwa banana to „musa sapientum”, czyli „owoc mądrego człowieka”. Sprawdzimy jak to się ma do rzeczywistości. :) Banany przede wszystkim mają dobry wpływ na układ nerwowy człowieka ze względu na to, że zawierają magnez, potas i witaminę B6. W związku z tym spożywanie bananów będzie pomocne dla każdego kto ma problemy ze skurczami lub przeżywa wiele stresu. Wiadomo też, że spożywanie bananów zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru. W ich skład wchodzi także tryptofan, związek organiczny, który wraz z witaminą B6 wspomaga produkcję serotoniny i w ten sposób może wpływać na polepszenie naszego samopoczucia. Banany są również dobrym źródłem błonnika i witaminy C.

Owoce te zawierają jednak sporo cukrów prostych, w związku z tym lepiej nie spożywać ich w trakcie diety redukcyjnej. W każdym razie można je traktować jako prosty „zastrzyk energetyczny” (z pewnością o wiele zdrowszy niż batoniki). Mają więcej białka niż przeciętny owoc dlatego też mają swoje znaczenie przy budowaniu masy mięśniowej (chociaż nie należy przeceniać ich właściwości w tej materii). Mogą stanowić dobre uzupełnienie do szejka białkowego po treningu siłowym (ich spożycie uzupełni starty magnezu).

Pora przejść do mniej znanych faktów na temat bananów.

1) Banany w leczeniu trądziku

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne banany można z powodzeniem stosować w walce z trądzikiem i niedoskonałościami cery. Najprościej wziąć kawałek skórki banana i pocierać twarz jej wewnętrzną częścią aż do wysuszenia. Potem można zmyć twarz np. po około 30 minutach. Wystarczy stosować ten zabieg raz dziennie.

2) Banany kontra komary

Jeśli ugryzie Cię komar i masz pod ręką banana, to możesz dzięki niemu zredukować nieprzyjemne drapanie. Wystarczy pocierać miejsce ugryzienia wewnętrzną częścią skórki banana. To coś jak stara metoda z cebulą, tylko że banan ma ładniejszy zapach.

3) Banany na oparzenia

Kolejna niespodzianka. Otóż skórkę banana można z powodzeniem stosować jako remedium na mniejsze oparzenia. Przy czym jednak najlepiej wcześniej oparzone miejsce potrzymać około 10 minut w strumieniu lodowatej wody. Później zranione miejsce można po prostu opatulić skórką banana (oczywiście wewnętrzna część skórki powinna dotykać rany).

4) Banany w problemach żołądkowych

Ponieważ banany są lekkostrawne, to można je spożywać w momencie kiedy ma się problemy żołądkowe. Zwłaszcza jeżeli masz biegunkę lub dużo wymiotujesz to banany uzupełnią barki magnezu i będą stanowić zastrzyk kalorii dla organizmu (bo w takich przebojach żołądkowych zazwyczaj nie da się nic jeść).

5) Przed pierwszym seksem…

Jeśli masz uczulenie na banany, to prawdopodobnie masz też uczulenie na lateks. Dlatego ta informacja może uratować Cię przed kompromitacją przed pierwszym razem. Po prostu trzeba zaopatrzyć się w prezerwatywy z innego materiału niż lateks.

6) Banany i polerowanie butów

Kolejne specyficzne zastosowanie skórki banana. Można jej użyć do polerowania skórzanych butów, wcześniej jednak warto sprawdzić to w jakimś niewidocznym miejscu na bucie (żeby potem nie było, że komuś lakierki zepsułem :)).

7) Banany i wybielanie zębów

Wystarczy co wieczór przez dwie minuty pocierać zęby wewnętrzną częścią skórki banana, oczywiście potem należy umyć zęby bo przecież banany zawierają cukier. Po około dwóch tygodniach efekty powinny być widoczne.

8) Bananowe włosy

Jeśli masz suche i zniszczone włosy, to możesz spróbować wspomóc je maseczką bananową. Wystarczy zmieszać banana z miodem (ewentualnie dodać trochę wody, żeby nie było to zbyt gęste) i taką miksturę nałożyć na głowę na około godzinę. Najlepiej nałożyć wtedy też na włosy ręcznik. Na koniec należy dokładnie zmyć maseczkę ciepłą wodą i umyć włosy szamponem.

Macie jeszcze jakieś uwagi na temat bananów? Czyż to nie cudowne owoce? A tak precyzyjniej mówiąc, banany to technicznie rzecz biorąc… jagody. :)

Tomek

8 nietypowych zastosowań bananów
Ocena: 4.2 (17 głosów)


Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem. Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Męska moda plażowa, wczoraj i dziś

Moda męska plażowa to stosunkowo nowa koncepcja (i znacznie młodsza od samej mody). Przez wieki ludzie korzystali z uroków mórz, rzek i jezior, tak jak ich natu...

CZYTAJ DALEJ...

Sauna, korzyści dla zdrowia i jak prawidłowo z niej kor...

Na temat sauny słyszałem wiele opinii, jedni twierdzą, że to placebo i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Inni zaś, nie mogą przestać chwalić korzystneg...

CZYTAJ DALEJ...

Podręcznik stylu dla mężczyzn, pozycja obowiązkowa w mę...

Mam dla Was dobrą wiadomość, to będzie recenzja książki, którą naprawdę warto mieć w swoich zbiorach. Otrzymałem ją dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackie...

CZYTAJ DALEJ...