X
Rak trzustki to potwór, statystycznie rzecz biorąc

2015-01-04

Ania Przybylska, Patrick Swayze, Steve Jobs, Luciano Pavarotti, wszyscy oni zmarli na raka trzustki. Walka z tym nowotworem jest niezwykle trudna i niewielu udaje się ją wygrać. Świadczą o tym najlepiej statystyki.

Rak trzustki, statystyki
  • Rak trzustki stanowi 3% wszystkich zgonów spowodowanych chorobą nowotworową.
  • Zazwyczaj diagnozowany jest w zaawansowanym stadium, a co za tym idzie: w 90% przypadków istnieją już przerzuty. Spowodowane jest to tym, że początkowe stadium raka trzustki przebiega bezobjawowo i wykrywa się go najczęściej przez przypadek.
  • Jedynie 2% chorych na raka trzustki przeżywa minimum 5 lat od momentu wykrycia choroby.
  • Rak trzustki najczęściej występuje u osób po 60 roku życia.

Nie ma praktycznych możliwości zapobiegania temu nowotworowi (zresztą poniekąd żadnemu innemu). Znana jest masa przykładów ludzi, którzy mimo niezwykle zdrowego trybu życia chorowali na raka. Poza tym w przypadku raka trzustki sprawa wygląda tak, że we wczesnym stadium praktycznie nie daje on żadnych objawów. Dopiero w zaawansowanym stadium daje on objawy. Zależą one od tego, w którym miejscu znajduje się guz. Jeśli w głowie trzustki, to najczęstsze objawy to: odruchy wymiotne, brak apetytu, bezbolesna żółtaczka, spadek wagi ciała. Jeśli guz znajduje się w trzonie trzustki, to objawy są następujące: świdrujące bóle nadbrzusza promieniujące w kierunku pleców (potęgują się one w trakcie jedzenia i w pozycji leżącej).

Pieniądze mogą pokonać raka

Przykład Steva Jobsa nie napawa optymizmem i nie za bardzo pasuje do hasła z powyższego nagłówka. Ten slogan pochodzi od Fundacji Alivia, która wspomaga osoby chore na nowotwory. Dla niektórych ludzi pomoc z takich organizacji lub innych zbiórek to właściwie jedyna nadzieja na zwycięstwo w walce z chorobą. Tekst ten powstał dlatego, że jeden z czytelników bloga poprosił mnie o to. Jego tata ma zdiagnozowanego raka trzustki. Bez pomocy (między innymi Waszej) panu Wojtkowi będzie naprawdę ciężko. Wystarczy nawet jedna złotówka. Gdyby każdy z Was wpłacił właśnie taką kwotę na pomoc, to biorąc pod uwagę statystyki mojego bloga uzbierałaby się całkiem niezła sumka. Pomożecie?

Pomóż panu Wojtkowi!

TomekNajpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Zacny Wąs(opad), Milordzie

Panowie, powiem szczerze - nie lubię wąsów, akceptuję je jedynie w towarzystwie brody i uważam, że niewielu facetom same wąsy pasują. Ale tak naprawdę, to ni...

CZYTAJ DALEJ...

Jedyna nadzieja dla mamy Leszka, poszukiwany lekarz o o...

List od czytelnika

Rzadko na blogu pojawiają się teksty, które nie są moje. Jednak proszę Was zapoznajcie się z jego treścią i jeś...

CZYTAJ DALEJ...

Rak trzustki to potwór, statystycznie rzecz biorąc

Ania Przybylska, Patrick Swayze, Steve Jobs, Luciano Pavarotti, wszyscy oni zmarli na raka trzustki. Walka z tym nowotworem jest niezwykle trudna i niewielu ...

CZYTAJ DALEJ...