Czy jesteś psychopatą? (test)
Quiz na psychopatię, który przedstawiam poniżej nie może być traktowany jako wyrocznia. Od diagnozowania takiego typu osobowości są psychiatrzy. Jednakże test na psychopatię, który tutaj prezentuje może stanowić swego rodzaju pomoc zwłaszcza gdy podejrzewamy, że ktoś inny może wykazywać psychopatyczne tendencje. Jednak powtarzam – wynik testu to tylko i wyłącznie wskazówka.
Poza tym jeśli chcesz sam przeprowadzić sobie test na to czy wykazujesz oznaki psychopatycznej osobowości, to najprawdopodobniej nie jesteś psychopatą. Wiąże się to z tym, że ludzie o takiej osobowości zazwyczaj są przekonani, że jest z nimi wszystko w porządku. Rzadko (lub w ogóle) mają też wyrzuty sumienia, więc istnieje małe prawdopodobieństwo, że coś skłoniłoby ich do wykonania takiego testu.
Test na psychopatię
Poniższy test oparty jest na książce Kevina Duttona, pt. „Mądrość psychopatów”. Wyróżnia on w tej publikacji 20 najczęstszych symptomów, które towarzyszą ludziom z taką osobowością. Jakie to cechy? Napiszę o tym w dalszej części tekstu, lepiej o nich nie wiedzieć wcześniej ponieważ mogłoby to wpłynąć na sposób wypełniania tego testu.
Osobowość dyssocjalna, przeczytaj po zrobieniu testu
Wspomniałem wcześniej, że ten test bazuje mocno na liście cech wymienionych w książce „Mądrość psychopatów”. Poniżej pełna lista cech charakterystycznych dla psychopatycznych osobowości. Jednakże warto pamiętać też, że istnieje co najmniej kilka typów „niebezpiecznych osobowości”. Jedną z nich jest np. „osobowość narcystyczna”, o której szczegółowo pisałem tutaj.
- Charyzma i umiejętność zauraczania sobą ludzi. Zwróćcie uwagę, że to nie znaczy, że „dusze towarzystwa” to psychopaci, po prostu psychopaci często są czarujący. Niech za przykład posłuży Ted Bundy, który dzięki tej cesze potrafił uwodzić kobiety, które później gwałcił i zabijał.
- Olbrzymie (lub przesadne) poczucie własnej wartości (popatrzcie np. na Stalina).
- Wielka potrzeba ciągłej stymulacji i wręcz strach przed nudą (również duża tolerancja ryzyka).
- Kłamanie z premedytacją i konfabulacja (dla osiągnięcia celów potrafią kłamać jak z nut oraz wymyślać o sobie niestworzone historie, np. po to, żeby kogoś sobą oczarować, a potem wykorzystać).
- Zdolność manipulacji. Nie chodzi tylko o to, że im to przychodzi z łatwością ale też o to, że sprawia im to przyjemność (nawet jeśli skutki manipulacji niszczą czyjeś życie). Dobrym przykładem jest Bernard Madoff, który stworzył słynną piramidę finansową i pozbawił masy ludzi oszczędności ich życia. Dzięki swojej umiejętności manipulacji przekonał ich do powierzenia mu miliardów dolarów (patrz też: charyzma).
- Brak poczucia winy i wyrzutów sumienia. Jeśli prześledzilibyście losy największych zbrodniarzy w historii ludzkości, to przekonacie się, że żaden z nich nigdy nie przeprosił za to co zrobił. Mało tego, niektórzy wręcz kipią dumą ze swoich uczynków. Pamiętam jak kiedyś oglądałem film dokumentalny o Pol Pot’cie (dyktator w Kambodży). Pewnej dziennikarce udało się na starość przeprowadzić z nim wywiad, w którym przekonywał ją, że masowe mordowanie noworodków było dobre i konieczne.
- Ubogie życie emocjonalne (pustka emocjonalna, przeżywanie ograniczonego zakresu emocji).
- Brak empatii (nie interesuje ich los innych ludzi, chyba, że mają interes w tym, żeby komuś współczuć).
- Preferują pasożytniczy tryb życia (chętnie żerowaliby na czyimś majątku i uważają, że wszystko im się należy, a okradzenie biednej staruszki nie stanowi dla nich dylematu moralnego).
- Często tracą nad sobą kontrolę. Przykładowo potrafią w towarzystwie robić nieprzyzwoite rzeczy, a później nie bardzo rozumieją, o co inni mają do nich pretensje.
- Mają bogate i żywiołowe życie erotyczne (między innymi dzięki temu, że dobrze manipulują).
- W dzieciństwie sprawiali raczej sporo problemów wychowawczych (więcej niż rówieśnicy).
- Rzadko zdarza mi się posiadać dalekodystansowe i racjonalne plany (jeśli już to te plany są obłędne, jak np. u Hitlera: przejąć władzę nad światem).
- Bywają impulsywni (zwłaszcza kiedy coś nie idzie po ich myśli).
- Są nieodpowiedzialni (mogą sobie też z tego zupełnie nie zdawać sprawy).
- Unikają odpowiedzialności za swoje poczynania (skoro nie mają wyrzutów sumienia, to nic w tym dziwnego).
- Ich związki (lub małżeństwa) nie trwają zbyt długo.
- Już od najmłodszych lat wchodzili w konflikt z prawem.
- Jeśli byli kiedykolwiek na zwolnieniu warunkowym, to raczej łatwo łamali jego postanowienia.
- Wchodzenie w konflikt z prawem w życiu dorosłym utrzymuje się na podobnym poziomie jak za czasów dorastania.
Pamiętajcie, że osoby, które wykazują tendencje psychopatyczne („niebezpieczne osobowości”, „osobowości dyssocjalne”) stwarzają duże zagrożenie dla każdej osoby, która jest w ich otoczeniu. Nieprawdą jest też, że nie ma wielkich szans na napotkanie na takie jednostki w życiu codziennym. Po prostu nie każdy psychopata zostaje seryjnym mordercą lub gwałcicielem. Potrafią jednak zatruwać i niszczyć życie wszystkich osób dookoła. Dlatego też warto umieć zwracać uwagę na wymienione w tym tekście charakterystyczne dla takich osobowości cechy. Dzięki temu może zapalić wam się czerwona lampka w odpowiednim momencie.
Skomentuj tekst na Facebooku
Najpierw wiedza, potem rzeźba
Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.
Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!
Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.
Inne wpisy z tej kategorii
Czy jesteś psychopatą? (test)
Quiz na psychopatię, który przedstawiam poniżej nie może być traktowany jako wyrocznia. Od diagnozowania takiego typu osobowości są psychiatrzy. Jednakże tes...
CZYTAJ DALEJ...Osobowość narcystyczna, jak ją rozpoznać?
Psychopaci są wśród nas. Osobowość narcystyczna, to jeden z klasycznych, modelowych przykładów tzw. "niebezpiecznych osobowości". Niestety rozumienie pojęcia...
CZYTAJ DALEJ...