X
Mężczyzna bez koszulki przeciąga się w łóżku

5 rzeczy o seksie oralnym, o których musi wiedzieć każdy mężczyzna

2017-01-14

Seks oralny większości facetów kojarzy się, nie oszukujmy się, z sytuacją, w której nam się robi dobrze. Formalnie rzecz biorąc, przez seks oralny rozumie się aktywność seksualną polegającą na pobudzaniu za pomocą ust lub języka narządów płciowych lub odbytu. Oficjalne nazewnictwo jest następujące.

  1. Fellatio – pieszczenie oralne penisa.
  2. Cunnilingus – pieszczenie oralne łechtaczki, sromu lub otwarcia pochwy.
  3. Anilingus – pieszczenie oralne odbytu.

1) Kobiety robiące regularnie fellatio swoim partnerom są szczęśliwsze

Badanie, w którym wzięło udział 293 kobiety, przeprowadzone na The State University of New York w 2012 roku sugeruje, że kobiety, które regularnie robią fellatio swoim partnerom są szczęśliwsze. Wyraźnie koreluje to z dość popularnym badaniem, którego wyniki przekonują, że męskie nasienie potrafi redukować objawy depresji u kobiet.

2) Cunnilingus metodą na sprawdzanie wierności?

W 2013 roku na łamach magazynu Personality and Individual Differences opublikowano bardzo ciekawe badanie. Otóż wynikało z niego, że mężczyźni, którzy są w dłuższej relacji z atrakcyjnymi kobietami, są bardziej skłonni do robienia cunnilingus swojej partnerce. Wynik tego badania wiąże się z pewną teorią ewolucyjną. Głosi ona, że mężczyźni byli w stanie (i może dalej są w stanie, ale na poziomie podświadomym) wyczuć obecność obcego nasienia u partnerki. Oczywiście powyższe badanie nie stanowi jeszcze żadnego dowodu tej teorii. Można próbować łatwiej tłumaczyć takie zachowanie mężczyzn, a mianowicie strachem przed utraceniem atrakcyjnej partnerki i próbą zatrzymania jej swoimi godnymi podziwu “wyczynami”.

3) Wiele osób nie uważa seksu oralnego za seks

W 2016 roku przeprowadzono badanie na 599 studentach w Stanach Zjednoczonych, którego celem było powiązanie seksu oralnego z wirusem HPV. Przy okazji okazało się, że 59% z badanych nie uważa, że seks oralny to ich zdaniem nie seks, a jedynie typ pieszczot. O takim spojrzeniu na sprawę słyszałem już dawno od wielu osób. Nawet rozmawiałem o tym ostatnio z prof. Izdebskim, znanym polskim seksuologiem, z którym chcę nakręcić kilkuodcinkowy wywiad na mój kanał na YouTube. Dowiedziałem się od niego, że nieraz jego pacjencji (a raczej męscy pacjenci) myślą właśnie w taki sposób: “Ale przecież ta prostytutka mi tylko obciągała, nie było żadnego seksu”.

4) Seks oralny może zwiększać ryzyko raka gardła i ust

Dokładniej mówiąc: robienie fellatio czy cunnilingus osobie zakażonej wirusem HPV podwyższa ryzyko nowotworu gardła i ust. A tak przynajmniej donoszą wyniki badań, które opublikowano na łamach JAMA Oncology.

5) Seks oralny nie jest taki bezpieczny jak się wielu ludziom wydaje

Seks oralny bez prezerwatywy lub lateksowej osłonki jest oczywiście znacznie mniej ryzykowny niż seks waginalny lub analny bez zabezpieczenia, ale to nie znaczy, że jest “bezpieczny”. Największe zagrożenie jest po stronie pasywnej, czyli tej, która pieści narządy płciowe lub odbyt drugiej osoby. Nawet wirus HIV może być przenoszony tą drogą, chociaż jest to raczej najmniej prawdopodobny scenariusz. Zaś wirusowe zapalenie wątroby B i C są przenoszone zazwyczaj poprzez krew, więc w przypadku seksu oralnego ryzyko zakażenia też jest minimalne.

Natomiast ryzyko zakażenia jest znacznie większe w przypadku takich chorób jak: kiła, chlamydia, HSV (wirus opryszczki pospolitej) i rzeżączka. Ostatnia z tych chorób daje bardzo wyraźne objawy, np. u mężczyzn są to wyciek ropy z cewki moczowej oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Pozostałe z tych chorób mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Co ciekawe, wirus opryszczki pospolitej dzieli się na dwa typy, pierwszy z nich to klasyczna opryszczka wargowa, a drugi to opryszczka narządów płciowych. Opryszczki nie da się trwale wyleczyć i trzeba się liczyć z tym, że nawroty mogą pojawiać się co jakiś czas. Wedle niektórych badań, obecność zmian opryszczkowych zwiększa ryzyko zakażenia wirusem HIV nawet dwukrotnie (podczas kontaktu z wydzielinami zakaźnymi).

Wirus
W trakcie seksu oralnego stosunkowo łatwo zarazić się opryszczką narządów płciowych, której nie da się trwale wyleczyć.

Rzeżączką można zakazić się poprzez gardło, więc największe ryzyko istnieje w przypadku fellatio. W przypadku kiły do przeniesienia choroby dochodzi zazwyczaj przez kontakt z narządami płciowymi i odbytem. W związku z tym w przypadku tej choroby każdy rodzaj seksu oralnego jest potencjalnie niebezpieczny. Zaś w przypadku chlamydii z największym ryzykiem mamy do czynienia przy fellatio. Wirusem opryszczki zwyczajnej również bardzo łatwo zarazić się w trakcie seksu oralnego.

Więcej informacji (w języku angielskim) na temat ryzyka zakażenia chorobami wenerycznymi można znaleźć na stronie American Sexual Health Association.

Masz bogate życie seksualne?

Badania na choroby weneryczne

Pamiętaj, jeśli masz bogate życie seksualne, powinieneś badać się regularnie nie tylko na obecność wirusa HIV. Kompleksowy pakiet badań możesz znaleźć na stronie Swisslab.pl. Z kodem rabatowym FacetemJestem otrzymasz 15% zniżkę.

Najpierw wiedza potem rzeźba - e-book na temat treningu i diety, Tomasz Saweczko

Najpierw wiedza, potem rzeźba

Kompleksowy przewodnik po diecie i treningu dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Ponad 10000 sprzedanych egzemplarzy!

Ponad 260 stron konkretów. Minimum teorii i maksimum informacji praktycznych. Do e-booka dołączone są również arkusze kalkulacyjne, które wyręczą Cię w koniecznych obliczeniach.

ZAMÓW E-BOOKA

Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem (co nie przeszkodziło mi w napisaniu książki). Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Wakacje życia 1999zł, kiła gratis…

Wiele osób, które prowadzi aktywny seksualny tryb życia zazwyczaj nie ma większej świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej wszelk...

CZYTAJ DALEJ...

Jakie badania profilaktyczne powinni robić mężczyźni?

My, mężczyźni, zazwyczaj do lekarza idziemy dopiero gdy nas przyniosą. Przecież choroba to dla nas koniec świata i jawne zaprzeczenie naszej mocy sprawczej i...

CZYTAJ DALEJ...

Czy internet jest w stanie zastąpić lekarza?

Stanisław Lem powiedział kiedyś, że nie wiedział, że na świecie jest tylu idiotów dopóki nie wszedł do internetu. Żyjemy w takich czasach, że internet stał s...

CZYTAJ DALEJ...

HIV – jak się chronić? Jakie są szanse na zwalczenie wi...

Wpis gościnny

Na wstępie warto wyjaśnić różnicę między HIV i AIDS, bardzo często zdarza się, że nie rozróżniamy tych pojęć. Zapa...

CZYTAJ DALEJ...