X
Najpierw wiedza, potem rzezba
Najpierw wiedza, potem rzezba
Podręcznik męskiego stylu (recenzja książki)

Podręcznik stylu dla mężczyzn, pozycja obowiązkowa w męskiej biblioteczce

Chcesz dostać prezent od Łysego? TAK NIE

Mam dla Was dobrą wiadomość, to będzie recenzja książki, którą naprawdę warto mieć w swoich zbiorach. Otrzymałem ją dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego i ramach współpracy z tymże wydawnictwem powstał ten tekst. Zacznijmy od początku. Po pierwsze na polskim rynku temat mody męskiej i męskiego stylu kuleje. Malo jest książek (poradników), które pomagałyby nam, mężczyznom, w tym jak się ubierać. Podobnie sprawa ma się z internetem i niejako ta „bida” jest jednym z powodów, dla których zacząłem blogować. Co prawda wszystko to zmienia się w ostatnim czasie na lepsze, ale bardzo ale to bardzo powoli. Polskie kobiety potrafią się naprawdę świetnie ubierać, a z facetami jest znacznie gorzej. Po prostu nikt nas tego nie uczy, a i warunki kulturowe nie za bardzo temu sprzyjają. Dobrze ubrany facet kojarzy się często z „niemęską pipką” i bardzo ciężko jest wygrać z tym stereotypem.

Spodnie meskie

Może niektórym z Was wyda się przesadą to co napisałem, ale kiedy widzi się w internecie komentarze typu „moda męska to koszula flanelowa i jeansowe spodnie, a nie jakieś dziwcatwa” to naprawdę ręce opadają. Zresztą dobrze znam się z jednym z najlepszych polskich blogerów modowych, Łukaszem Podlińskim, i wiem z jakim chamstwem musi się mierzyć w trakcie prowadzenia swojego bloga. Ale do rzeczy…

Co to za książka?

big_black_book
„The Big Black Book” – zobacz w iTunes

„Podręcznik stylu dla mężczyzn” to efekt pracy redaktorów kultowego męskiego magazynu „Esquire”, który wydawany jest od 1932 roku (pojawiały się w nim teksty np. Trumana Capote’a i Stephena Kinga). „Esquire” wydaje także każdego roku „The Big Black Book”, pozycję poświęconą w całości stylowi i modzie męskiej (zdjęcie po lewej).

Teraz mogę na spokojnie przejść do recenzji podręcznika, który chcę wam zaprezentować. Pierwsze co przychodzi na myśl, kiedy bierze się tę pozycję do ręki to skojarzenie z taką mini-encyklopedią na dany temat. Mała zgrabna książeczka w twardej oprawie, trochę zdjęć, trochę rysunków, dużo tematów opisanych w miarę szybko i konkretnie.

Zdjęcia są czarno białe, a jedyny kolor (poza bielą i czernią) to odcienie zielonego. Moim zdaniem ta kolorystyka akurat nie jest najszczęśliwszym wyborem, ale w takiej książce przecież nie o to chodzi. Kolejna sprawa, o której trzeba wspomnieć na wstępie, że „Podręcznik stylu dla mężczyzn” nie odnosi się jedynie do mody męskiej. Znajdziecie tutaj porady odnoszące się do różnych męskich tematów. Część z nich poruszałem sam na blogu (np. Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?).

Na tylnej okładce czeka także na każdego swego rodzaju bonus/wyzwanie. Jest to taka karteczka, na której trzeba wpisać swoje wymiary potrzebne do zamówienia garnituru lub koszuli na miarę. W książce też są pełne wskazówki jak się należy zmierzyć.

Musicie też na początku wiedzieć, że książka ta wymaga pewnej podstawowej wiedzy. Słowa takie jak „trencz”, „pika” itp. nie są wytłumaczone tam od podszewki. Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że autorzy żyją pewnie w trochę innej rzeczywistości niż my tutaj w Polsce i wydaje im się, że każdy facet wie o czym do nich mówią. Z drugiej strony sprawia to, że książka jest stymulująca. Tzn. zmusza czytelnika to robienia małego researchu, w trakcie którego można dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Cóż… praca nad własnym stylem nie jest łatwa i wymaga praktyki.

Rzut okiem na wnętrze poradnika

Ponieważ nic tak nie przekonuje do zakupu książki jak rzut okiem do środka, to poniżej zamieszczam trzy fotki, które dadzą Wam ogólny ogląd na tę publikację.

meski_styl_01
meski_styl_02
meski_styl_03

Nawet na podstawie tych trzech fotek możecie poczuć „klimat” książki: krótko i na temat (i często z jajem). To wszystko sprawia, że czyta się to łatwo i z uśmiechem na twarzy. Oczywiście nie trzeba przerabiać wszystkiego od deski do deski. Chociaż po lekturze książki zostaje pewien niedosyt, czasem chciałoby się więcej. U mnie do tego dochodzi zboczenie zawodowe: „zrobiłbym to tak”, „tu bym dał więcej”, „tu bym dał jakieś zdjęcie”. Kto wie, może właśnie mam w głowie zarzewie książki o podobnej tematyce. Miałem już takie propozycje ale ciężko się za to zabrać kiedy chce się to zrobić naprawdę porządnie. Zobaczymy. :)

Z ręką na sercu polecam, Tomek. Nic lepszego w tym temacie na polskim rynku na razie nie znajdziecie.

podrecznik_stylu_dla_mezczyzn

Tekst powstał na podstawie książki:

„Podręcznik stylu dla mężczyzn”

Szukaj książki


Tomasz SaweczkoO AUTORZE Cześć, nazywam się Tomasz Saweczko (aka Łysy), z wykształcenia jestem matematykiem. Nie jestem ani pakerem, nie chodzę do kosmetyczki co drugi dzień, ani nie traktuję ulicy jak wybiegu. Zaś męskie dbanie o siebie, to dla mnie coś więcej niż tylko wygląd... Czytaj więcej!

Anka i Danka, zadanie z próbnej matury z matematyki, kt...

Zadanie z próbnej matury w listopadzie 2016 o Ance i Dance zrobiło mniej więcej taką samą karierę jak zadanie o ojcu i synu zbierających jabłka. Jako matematyk ...

CZYTAJ DALEJ...

Jaki zarost podoba się kobietom? Czyli o tym jak zarost...

Jaki zarost podoba się kobietom i jaki uważają za bardziej atrakcyjny? Najprostsza możliwa odpowiedź to: "jakikolwiek". Nie podlega dyskusji, że posiadanie z...

CZYTAJ DALEJ...

Jak i po co przeprowadzić samobadanie jąder?

Regularne samobadanie jąder może uratować życie. Nie gwarantuje ono co prawda wczesnego wykrycia raka jądra, ale nie mamy właściwie do dyspozycji lepszego na...

CZYTAJ DALEJ...